101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

ZUS: w regionie pracuje legalnie ponad 5 tys. obcokrajowców

Data publikacji: 14.11.2017 14:59
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kampania „Pracuje legalnie” - konferencja prasowa. Na zdjęciu: mjr Grzegorz Otręba - Komendant Straży Granicznej w Kielcach, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Janusz Czyż - dyrektor Państwowej Inspekcji Pracy
Kielce. 14.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim zainaugurowana została kampania „Pracuję legalnie”. Jej zadaniem jest podniesienie świadomości pracodawców i pracowników dotyczącej przepisów prawa pracy.

Jak informuje Janusz Czyż dyrektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, w ubiegłym roku inspektorzy skontrolowali w sumie około 3 tysięcy 800 firm. Jak się okazało w połowie z nich stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości. Czasami pracownicy byli zatrudniani bez umowy o pracę. Były także przypadki zaniżania rzeczywistego czasu pracy i niewypłacanie dodatków do wynagrodzeń. Jak dodaje Janusz Czyż, w skali miesiąca przez te nieprawidłowości budżet państwa traci średnio około 180 milionów złotych.

Jak podkreśla Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski, aby zmienić taki stan rzeczy należy edukować, społeczeństwo. 

- Projekt ma promować legalne zatrudnienie także wśród pracowników zza naszej wschodniej granicy. Pracownicy z Ukrainy są coraz liczniejszą grupą na świętokrzyskim rynku pracy - informuje.

Kampania „Pracuje legalnie” - konferencja prasowa. Na zdjęciu Paweł Kaleta - dyrektor ZUS w KielcachKielce. 14.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak podkreśla Paweł Kaleta Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, legalne zatrudnianie ma olbrzymie znaczenie dla późniejszej emerytury. Za pracowników odprowadzane są składki decydujące o wysokości świadczenia. Dotyczy to także obcokrajowców. W naszym regionie legalnie zatrudnionych jest obecnie ponad 5 tysięcy pracowników głównie z Ukrainy ale faktyczna ich liczba może być wyższa.

Zdaniem Pawła Kalety dzięki legalnie zatrudnionym obcokrajowcom objętych ubezpieczeniem społecznym, budżet państwa będzie mógł zaoszczędzić nawet 8,5 miliarda złotych.

Kampania „Pracuje legalnie” - konferencja prasowaKielce. 14.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W ramach Kampanii pracuję legalnie prowadzone będą konferencje i spotkania z ekspertami Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Straży Granicznej. Pierwsza z nich odbędzie się w najbliższy czwartek (16 listopada) w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego. W ramach kampanii w naszym województwie powstanie także dwujęzyczny poradnik dla pracowników i pracodawców w języku polskim i ukraińskim promujący legalność zatrudnienia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions