101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejne mieszkania chronione już gotowe

Data publikacji: 15.11.2017 13:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. Mieszkania chronione w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej

Kielce. Mieszkania chronione w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej
Kielce. 15.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kolejne dziewięć mieszkań chronionych powstanie w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach. Zamieszkają w nich osoby starsze i niepełnosprawne, które są w miarę samodzielne, ale czasami potrzebują opieki.

Jak informuje Magdalena Gościniewicz, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, będą to kolejne tego typu lokale, które zostaną stworzone w tym DPS.

- Pierwsze mieszkania oddaliśmy w 2014 roku. W sumie było to 20 lokali, a pieniądze na ich przygotowanie pochodziły z Funduszy Szwajcarskich. Wówczas powstały także sale, z których mogą korzystać mieszkańcy tych lokali. To sala rehabilitacyjna, zajęć terapeutycznych, sala spotkań indywidualnych oraz pokój dla personelu, który czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców - dodaje Magdalena Gościniewicz.

W kolejnych dwóch latach, dzięki pieniądzom z budżetu miasta, do użytku oddano 18 mieszkań aktywizujących. W sumie w DPS przy ulicy Jagiellońskiej jest ich już 38. Jak podkreśla Piotr Piwowarczyk, dyrektor placówki, mieszkania będą w pełni przystosowane do różnych rodzajów niepełnosprawności.

- Zastosowano rozwiązania, które ułatwiają życie mieszkańcom tych lokali. To m.in. specjalne posadzki dla osób niewidomych i słabowidzących. Mieszkania będą w pełni wyposażone oprócz mebli pokojowych. W kuchni znajdować się będzie kuchenka elektryczna, piekarnik, zlew i lodówka oraz meble. Z kolei w łazience będzie kabina prysznicowa, umywalka, lustro, toaleta oraz uchwyty dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w każdym mieszkaniu znajduje się centralka przywoławcza. Jeżeli mieszkaniec będzie potrzebował pomocy dzięki naciśnięciu przycisku będzie mógł wezwać personel DPS - wyjaśnia Piotr Piwowarczyk.

Od 2014 w mieszkaniu aktywizującym mieszka Lucyna Kmieć z niepełnosprawną córką. Kobiety bardzo chwalą warunki lokalowe.

- Mamy dwa pokoje, kuchnię, łazienkę, duży balkon z widokiem na wzgórze Karczówka. Jesteśmy bardzo zadowolone z mieszkania. Także personel DPS-u jest dla nas bardzo miły i pomocny - stwierdza Lucyna Kmieć.

Dziewięć mieszkań aktywizujących w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach zostanie oddanych do użytku prawdopodobnie już w grudniu. Koszt adaptacji parteru budynku DPS na te lokale to 324 tysiące złotych. Pieniądze przekazało miasto.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution