101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Coraz więcej wcześniaków w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka

Data publikacji: 17.11.2017 15:04
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Kielce. Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka. Wcześniaki w Inkubatorze
Kielce. 17.11.2017 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Co dziesiąte dziecko w Polsce rodzi się przed planowanym terminem porodu. Jak informuje Anna Kondała-Chojnacka, pediatra ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka, zdarzają się miesiące, że przed czasem na świat przychodzi już co szóste dziecko.

Wpływ na to ma kilka czynników. Głównie to infekcje wewnątrzmaciczne, ale także nieprawidłowości genetyczne, wady rozwojowe, warunki socjalne przyszłej matki oraz stres.

- Dużą rolę odgrywają też wady anatomiczne u matki, nieprawidłowości w budowie pępowiny, nieprawidłowe umiejscowienie łożyska, przedwczesne jego oddzielanie się. Również stres oraz zaburzenia emocjonalne, które często towarzyszą ciąży są złym sprzymierzeńcem dla podtrzymywania ciąży - mówi dr Anna Kondała - Chojnacka.

Jak dodaje, opieka nad wcześniakiem zdecydowanie różni się od opieki nad dzieckiem urodzonym o terminie. Wcześniaki mają nie w pełni rozwinięte m.in. płuca, wątrobę, nerki oraz przewód pokarmowy. Dlatego rolą lekarza jest, by przy pomocy specjalistycznej aparatury, wszystkie te narządy dojrzały tak, by mogły samodzielnie funkcjonować.

Dziecko w 27. tygodniu ciąży w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka urodziła Ilona Hamera.

- W ciąży doszło do komplikacji, córka na świat przyszła już w 27 tygodniu ciąży. Ważyła zaledwie 860 gram i mierzyła 34 cm długości. W szpitalu przebywamy już ponad dwa miesiące, córka waży już 2320 gram, także niebawem wychodzimy już do domu - cieszy się świeżo upieczona mama.

Dziś, po raz siódmy, obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Jedną z jego tradycji jest podświetlanie budynków na kolor fioletowy - barwę wcześniaków. Po zmroku w Kielcach podświetlone tak zostały m.in. budynki Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka, Wojewódzki Szpital Zespolony i Urząd Miasta.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution