101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ostrowiec walczy z cukrzycą

Data publikacji: 17.11.2017 18:17
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Ostrowiec Świętokrzyski. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Na zdjęciu starosta ostrowiecki Zbigniew Duda

Ostrowiec Świętokrzyski. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Na zdjęciu starosta ostrowiecki: Zbigniew Duda
Ostrowiec Świętokrzyski. 17.11.2017 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Profilaktyce cukrzycy poświęcona była konferencja medyczna, która odbyła się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Choroba staje się coraz częstszym problemem, także u młodych osób. Małgorzata Bień, lekarz diabetolog, zaznaczyła, że przyczyną rozszerzania się zjawiska jest wyższy standard życia.

- Bardziej kaloryczne jedzenie i brak ruchu wpływają na coraz większą liczbę zachorowań. Jak dodaje, starsze osoby przedkładają np. siedzenie przed telewizorem nad spacer. Młodzież natomiast, zbyt wiele czasu spędza przed komputerem. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak poważną chorobą jest cukrzyca. Stąd organizowanie takich konferencji jest ważnym elementem profilaktycznym - powiedziała.

Doktor Monika Pliszka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówiła o konieczności regularnych badań. Ważne jest nie tylko sprawdzanie poziomu cukru we krwi, trzeba także kontrolować ciśnienie i wagę ciała. Spotkanie poświęcone było także problemom diabetyków ze stopami. Schorzenie określane jako „stopa cukrzycowa” może doprowadzić nawet do amputacji. Dlatego codzienna profilaktyka musi obejmować także obserwację stóp.

Konferencja została zorganizowana w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Organizatorem był powiat ostrowiecki. Starosta Zbigniew Duda podkreślał, że spotkanie daje możliwość zapoznania się z najnowszymi sposobami leczenia i zapobiegania cukrzycy.

Przy okazji wykładów można było także przebadać się w „białym miasteczku”. Poza poziomem cukru i ciśnieniem oznaczany był także poziom wolnych rodników, które mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób, poza wykładami i badaniami można było kupić wyroby rękodzieła artystycznego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution