101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielce szukają muzycznych „perełek”

Data publikacji: 18.11.2017 08:19 / Data aktualizacji: 18.11.2017 16:29
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy Dziecięcych i Młodzieżowych im. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina w Wojewódzkim Domu Kultury. Na zdjęciu : Sofiia Kustitska
Kielce. 18.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach trwają przesłuchania młodych wokalistów w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. Henryka Morysa i Andrzeja Litwina. Na scenie swoje umiejętności prezentuje 60 wykonawców z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Udział w konkursie bierze szesnastoletnia Zuzanna Krupa, która przyjechała do Kielc z Siemianowic Śląskich. Jak mówi - śpiew jest dla niej pasją, uczy się go od 7 roku życia. Od tego czasu regularnie uczestniczy w różnych przeglądach muzycznych. W Kielcach jest po raz pierwszy, a na scenie zaprezentowała utwór "Sama chciała" Krystyny Jandy.

Wystąpieniom młodzieży przysłuchuje się profesjonalne jury, złożone z osób związanych z branżą muzyczną. Wśród nich jest między innymi muzyk Krzysztof Kasa Kasowski. Artysta przyznał, że poziom festiwalu jest bardzo wysoki.

- Jestem pod wrażeniem. Na scenie pojawiają się ośmioletnie dzieci, które śpiewają tak czystym głosem, że jest to zupełnie zdumiewające. Wydaje mi się, że z roku na rok młodzież jest coraz zdolniejsza. Tutaj w Kielcach mamy tego najlepszy przykład - stwierdził Krzysztof Kasa Kasowski.

Spośród wszystkich uczestników wyłaniany jest laureat Grand Prix. Werdykt jurorów poznamy podczas koncertu laureatów, który rozpocznie się w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury jutro o godzinie 13.00.

Dodatkowo dla młodzieży, która przyjechała do Kielc organizowane są spotkania integracyjne, a także wycieczki po regionie świętokrzyskim.

Festiwal dedykowany jest pamięci dwóch kieleckich twórców: Henryka Morysa, znanego muzyka, kompozytora i pedagoga, który ponad czterdzieści lat zajmował się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach szlifowaniem młodych talentów wokalnych, oraz Andrzeja Litwina wieloletniego dyrektora WDK. W przyszłym roku Wojewódzki Dom Kultury wyda publikację poświęconą twórcom. Będzie to kompilacja tekstów napisanych przez Andrzeja Litwina i muzyki, jaką nagrał do nich Henryk Morys.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution