101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rekordowy NURT. Perełką film o wejściu strzelców Piłsudskiego do Kielc

Data publikacji: 20.11.2017 10:26
Autor: Robert Kałuża / Kategoria: Kultura
Komentarze

Robert Wieczorek, koordynator Festiwalu Form Dokumentalnych NURT
20.11.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

We wtorek w Kielcach rozpocznie się 23. Festiwal Form Dokumentalnych NURT. W tym roku na przegląd zgłoszonych zostało 181 filmów. To absolutny rekord. Do pokazów konkursowych zakwalifikowano 41, które zostaną zaprezentowane podczas 9 spotkań.

- To będzie wielkie święto polskiego dokumentu - powiedział na antenie Radia Kielce Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum Kultury, koordynator festiwalu. - Filmy poruszają bardzo aktualną tematykę. Będą sprawy społeczne, ale też ta wielka i lokalna historia - wylicza gość Radia Kielce.

Pokaz zatytułowany "Cuda się zdarzają" będzie bardzo optymistyczny i budujący. Zobaczymy także filmy odnoszące się do historii z okresu drugiej wojny światowej, ale także czasów podpisania Porozumień Gdańskich. Będą produkcje opowiadające o ciekawych postaciach, silnych osobowościach i losach ludzi. Natomiast pokaz zatytułowany "Artyści" to, m.in., portrety łódzkiego poety Zdzisława Jakuły, paryskiej rzeźbiarki Patrycji Meunier, kardiochirurga profesora Zbigniewa Religi oraz grafika i plakacisty Andrzeja Kota.

Prawdziwą perełką będzie premierowy pokaz filmu "Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc" Marka Brodzkiego. Będzie można go obejrzeć na zakończenie NURT - 24 listopada.

Festiwal został powołany w 1995 roku w Krakowie. Rok później został przeniesiony do Kielc. To przegląd filmów reprezentujących różne gatunki i formy dokumentalne. NURT jest także spotkaniem dokumentalistów, debiutantów, krytyków oraz przedstawicieli środowiska artystycznego, związanych z dokumentem filmowym i telewizyjnym. Podczas festiwalu jest  czas na dyskusję oraz  możliwość bezpośrednich rozmów twórców z widzami.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution