101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kukiz’15 walczy o jednomandatowe okręgi wyborcze

Data publikacji: 20.11.2017 11:05
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Marcin Markiewicz - wiceprzewodniczący Kukiz’15 w województwie świętokrzyskim, Magdalena Fogiel-Litwinek, przewodnicząca Kukiz’15 w województwie świętokrzyskim; Tomasz Wojtyś - sekretarz Kukiz’15 w województwie świętokrzyskim
Kielce. 20.11.2017 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Świętokrzyscy działacze stowarzyszenia Kukiz’15 podejmują walkę o jednomandatowe okręgi wyborcze w samorządach. Zdaniem Magdaleny Fogiel-Litwinek, przewodniczącej Kukiz’15 w województwie świętokrzyskim, projekt zmian w ordynacji wyborczej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości promuje duże ugrupowania polityczne.

Projekt PiS przewiduje, m.in., likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych, ograniczenie do dwóch kadencji możliwości sprawowania urzędu przez prezydentów i burmistrzów miast oraz zniesienie głosowania korespondencyjnego.

Jak twierdzi Magdalena Fogiel-Litwnek byliśmy świadomi, że PiS zdecyduje się na upartyjnienie samorządów i dlatego posłowie Kukiz ’15 złożyli w ubiegłym tygodniu obywatelski projekt zmian, który zakłada wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych  na wszystkich szczeblach w samorządzie.

- Jesteśmy przeciwni temu, aby ograniczać obywatelom bierne i czynne prawo wyborcze. Apelujmy do wszystkich samorządowców, by wpływali na polityków PiS, aby ci wycofali się z tego projektu - dodaje Magdalena Fogiel-Litwinek.

Jej zdaniem niektóre propozycje PiS w postaci wprowadzenia przezroczystych urn i dwóch komisji czuwających nad bezpieczeństwem wyborów są ważne, jednak rzeczywiste zmiany, które w bezpośredni sposób dotykają sposób obywateli są ukrywane.

Przedstawiciele Kukiz’15 zapowiadają cykl spotkań szkoleniowych z mieszkańcami województwa, na których będą wyjaśniać zainteresowanym różnice pomiędzy ordynacją proporcjonalną, a większościową opartą na jednomandatowych okręgach wyborczych. Do udziału w tych przedsięwzięciach członkowie Kukiz’15 chcą zaprosić  także, środowiska obywatelskie i stowarzyszenia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution