101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Radni przeciwni likwidacji RDOŚ

Data publikacji: 20.11.2017 17:00
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sesja sejmiku
Kielce. 20.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Radni sejmiku województwa świętokrzyskiego jednogłośnie wyrazili dezaprobatę wobec projektowanych zmian legislacyjnych zmierzających do likwidacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach.

Według nowej ustawy, województwo świętokrzyskie ma podlegać pod oddział w Krakowie. Wynika to z opublikowanego projektu, który pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Jak powiedział przewodniczący sejmiku Arkadiusz Bąk z Polskiego Stronnictwa Ludowego, województwo świętokrzyskie dysponuje jedną z najwyższych wartości przyrodniczych w Polsce. W naszym regionie ponad 65% powierzchni, to obszary prawnie chronione, w tym 14% objęte jest programem Natura 2000.

- Bez względu na to, kto rządzi w województwie świętokrzyskim i kto w przyszłości będzie rządził, nie możemy pozwalać na to, aby nasz region był osłabiany instytucjonalnie. Wspólnym interesem wszystkich mieszkańców województwa jest to, by dbać o jego podmiotowość - dodał Arkadiusz Bąk.

Jak informowaliśmy, interwencję w sprawie planowanej likwidacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach podjął już Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta mówił na naszej antenie, że proponowana przez Ministerstwo Środowiska zmiana organizacyjna negatywnie wpłynie na realizację zadań, jakie postawione są przed Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska, w szczególności w odniesieniu do województwa świętokrzyskiego.

- Na terenie naszego regionu wykonywanych jest wiele inwestycji, które wymagają również uzgodnienia z programami ochrony środowiska. Taką instytucją jest właśnie RDOŚ. Wiele spraw, które są prowadzone przez gminy również wymagają takich konsultacji i uzgodnień. Dlatego też, funkcjonowanie tej instytucji jest koniecznie także w Kielcach. W tej sprawie rozmawiałem już z ministrem ds. administracji, Mariuszem Błaszczakiem. Skierowałem również interpelację do Prezesa Rady Ministrów - powiedział Krzysztof Lipiec.

Poseł wyraził nadzieję, że po jego interwencji, parlamentarzyści podejmą w tej sprawie kolejne działania w Ministerstwie Środowiska.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution