101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dodatkowe czujniki zbadają jakość powietrza w miastach regionu

Data publikacji: 20.11.2017 18:19
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
27.01.2017 Kielce. Widok na miasto. Powietrze. Smog.

27.01.2017 Kielce. Widok na miasto. Powietrze. Smog.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

300 czujników monitorujących jakość powietrza zamierza umieścić w całej Polsce firma Aviva. Urządzenia przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie. Połowa z nich zostanie zamontowana na obiektach ubezpieczyciela, a druga połowa trafi do miast również w województwie świętokrzyskim.

Lokalizacje zostaną wskazane przez mieszkańców w konkursie internetowym. Głosować mogą również przedszkola, szkoły, świetlice, gminy, organizacje pozarządowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Głosy można oddawać do 10 grudnia na stronie www.wiemczymoddycham.pl.

Monika Kulińska, prezes Fundacji Aviva poinformowała, że podstawowym celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem smogu. Lista polskich miast o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza została opublikowana w 2016 roku przez Światową Organizację Zdrowia. Są na niej cztery miasta z województwa świętokrzyskiego: Kielce, Starachowice, Połaniec i Busko-Zdrój.

Witold Bruzda, Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska poinformował, że w naszym województwie jest 11 stacji, w tym 3 w Kielcach, które działają w ramach Państwowego Monitoringu Ochrony Środowiska. Zdaniem Witolda Bruzdy - daje to pełny obraz jakości powietrza w regionie. Możemy go także obserwować na stronie internetowej WIOŚ. Docelowo liczba stacji, w ramach możliwości finansowych będzie rozbudowywana. Kolejna zostanie uruchomiona prawdopodobnie w przyszłym lub w 2019 roku.

Witold Bruzda dodał, że wszystkie inne czujniki badające jakość powietrza, a nie wchodzące do Państwowego Monitoringu Ochrony Środowiska nie spełniają wymogów odnośnie do pomiarów i lokalizacji. Dlatego mogą one znacząco odbiegać od pomiarów państwowego monitoringu. To z kolei może wprowadzać w błąd społeczeństwo.

W lipcu, list do wszystkich samorządów wystosował Minister Środowiska, w którym wskazuje, aby ostrożnie podchodzić do urządzeń oferowanych przez różne firmy. Dla resortu jedynym źródłem badań jakości powietrza są stacje i urządzenia wchodzące do Państwowego Monitoringu Ochrony Środowiska.

Łukasz Smolnik z Avivy poinformował, że czujniki wprawdzie nie należą do tego monitoringu, ale ich odczyty nie odbiegają znacząco od tych państwowych.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution