101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Najlepsze filmy dokumentalne od dzisiaj w Kielcach

Data publikacji: 21.11.2017 07:39
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

22.11.2016 Kielce. W KCK rozpoczął się NURT - XXII Festiwal Form Dokumentalnych. Krzysztof Miklaszewski
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Kieleckim Centrum Kultury rozpoczyna się 23. Festiwal Form Dokumentalnych „Nurt” - doroczny przegląd najlepszych polskich dokumentów filmowych. W ciągu najbliższych trzech dni widzowie obejrzą 41 filmów wybranych spośród 180 zgłoszonych do konkursu.

Podobnie, jak w poprzednich latach, tegoroczne obrazy podzielone zostały na grupy tematyczne, wyświetlane w trzech sesjach, zaś wieczorami odbywać się będą specjalne projekcje i spotkania z twórcami oraz organizatorami festiwalu.

Pierwsza sesja wzięła tytuł od jednego z przedstawianych filmów „Sztuka przekraczania” i koncentruje się wokół pokonywania narzucanych ograniczeń, kolejna dotyczy nauki, a ostatnia gromadzi filmy będące obrazem ludzi pokonujących pozornie nierozwiązywalne trudności.

Wieczorem widzowie festiwalu obejrzą polską prapremierę pełnometrażowego dokumentu „Liberami” czyli „Uwolnij mnie” włoskiej reżyserki Federici Di Giacomo podejmującej problem egzorcyzmów i rzeczywistego oraz urojonego opętania. Film zwyciężył w ubiegłorocznym konkursie „Horyzonty” na międzynarodowym festiwalu w Wenecji.

Jury konkursu pod przewodnictwem Marii Malatyńskiej wyłoni laureatów trzech głównych nagród ufundowanych przez prezesa Telewizji Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Kielc. Nagrodę za to, czego nie widać czyli za artyzm dźwięku w formie dokumentalnej tradycyjnie przyzna Radio Kielce.

Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbędzie się w piątek. Na jej zakończenie widzowie obejrzą premierowy pokaz ekranizacji płótna Stanisława Kaczora-Batowskiego „Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc” w reżyserii Marka Brodzkiego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution