101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Trudne wspomnienia z Kielc w książce Rafaela Blumenfelda

Data publikacji: 21.11.2017 08:48
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

Kamienica przy ul. Planty 7. Siedziba Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Kielce. 26.01.2017 / Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu odbyła się promocja nowej książki wydanej przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Książka Rafaela Blumenfelda, świadka pogromu kieleckiego, nosi tytuł „Kieleckie wspomnienia”. Wydanie tej publikacji było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Stowarzyszenia "Żydowski Instytut Historyczny".

„Kieleckie wspomnienia” to trudna książka. Autor wspomina w niej swoją historię od wyzwolenia z obozu koncentracyjnego Retinoff nad Elbą w Niemczech aż do wydarzeń następujących po 4 lipca 1946, które doprowadziły w końcu do jego emigracji do Palestyny. Pisze o swojej pracy w kieleckim kibucu syjonistycznej organizacji „Ichud”, charakteryzuje swoich wychowanków i współtowarzyszy życia w ówczesnych Kielcach.

Przedmowę do „Kieleckich wspomnień” napisał syn Rafaela Blumenfelda, Izaak Pelet. Pisze on w niej o dalszej drodze swojego ojca, który, mieszkając w Izraelu, zaangażował się w odbudowę relacji między obecnymi mieszkańcami Kielc i pochodzącymi z tego miasta Żydami. W związku z tym Blumenfeld przed swoją śmiercią w 2007 roku kilkakrotnie odwiedził rodzinne miasto.

Gościem spotkania promocyjnego książki był dr Marek Maciągowsk - historyk, dziennikarz, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, który przyjaźnił się przez wiele lat z Rafaelem Blumenfeldem.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution