101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Niewydolność krążenia może prowadzić do nagłego niedokrwienia narządów

Data publikacji: 21.11.2017 14:09
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
dr Łukasz Turek II Klinika Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

dr Łukasz Turek, II Klinika Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Kielce. 21.11.2017 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Choroba wieńcowa, zawał i nadciśnienie, to groźne schorzenia, które mogą prowadzić do niewydolności krążenia. O niewydolności krążenia rozmawiamy z Łukaszem Turkiem z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

- Kiedy możemy mówić o niewydolności krążenia?

Niewydolność krążenia to stan, w którym do narządów dociera niewystarczająca ilość krwi zaopatrzonej w tlen. Najczęściej jest ona skutkiem nieprawidłowej pracy serca. Niewydolność krążenia to zespół typowych objawów podmiotowych, do których zaliczamy duszność, szybkie męczenie, pogorszenie tolerancji wysiłku, obrzęki w kończynach dolnych. Choroba ta związana jest ze zmianami funkcji mięśnia sercowego. To z kolei przekłada się na pogorszenie zdolności wyrzutu z komór krwi, może też występować zwiększone ciśnienie napełniania do komór. To natomiast powoduje wystąpienie tych objawów, o których wcześniej mówiłem.

- Kto jest w grupie ryzyka?

Tu należy najpierw powiedzieć o frakcji wyrzutowej. Jest to parametr określający jaki procent objętości krwi wypełniającej komorę serca jest wypompowywany w czasie skurczu. Jeżeli mówimy o grupie ryzyka, to tu typujemy trzy grupy pacjentów. Są to pacjenci z obniżoną frakcją wyrzutową, którą oceniamy w badaniach obrazowych, np. echo serca, rezonans magnetyczny serca. Te badania dają nam wiedzę o stopniu uszkodzenia mięśnia sercowego. Kolejną grupą są pacjenci z zachowaną frakcją wyrzutową, a trzecią grupę chorych stanowią osoby z umiarkowaną frakcją wyrzutową.

- Jakie są przyczyny występowania niewydolności krążenia?

To może być choroba wieńcowa, przebyty zawał, nadciśnienie, cukrzyca, ale także wrodzone lub nabyte wady serca.

- Na jakiej podstawie lekarz stwierdza te chorobę?

Zawsze przeprowadzamy z pacjentem wywiad. Potem lekarz zleca wykonanie badań, które mają potwierdzić lub wykluczyć wystąpienie dolegliwości. Te badania to EKG, stężenie jonów, badanie markerów sercowych, RTG klatki piersiowej i echokardiografia.  

- Jak leczyć niewydolność krążenia?

Niewydolność krążenia leczy się, biorąc pod uwagę przyczynę wystąpienia choroby. Do każdego pacjenta trzeba podejść indywidualnie, bo każdy z nich może mieć choroby współtowarzyszące. Jeżeli dojdzie do niewydolności krążenia serca, wówczas zaleca się podawanie leków moczopędnych, czy beta - blokerów. Nierzadko potrzebna jest także operacja - angioplastyka założenie by-passów lub operacja zastawek serca. Jeżeli zaobserwujemy u siebie jakikolwiek z objawów niewydolności krążenia, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ostra niewydolność krążenia może prowadzić do wstrząsu i nagłego niedokrwienia narządów – serca, nerki, mózgu lub obrzęku płuc, co wiąże się z nagłą śmiercią. 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution