101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ostrowiec wspiera ekologię. Ratusz dopłaci do wymiany pieców

Data publikacji: 21.11.2017 19:46
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Komin. Dym. Zanieczyszczenie powietrza

Komin. Dym. Zanieczyszczenie powietrza
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mieszkańcy Ostrowca mogą uzyskać dotację na zmianę systemu ogrzewania. Dofinansowanie będzie możliwe w przypadku podłączenia budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymiany kotła węglowego na ekologiczny oraz zmiany instalacji grzewczej.

Problem dużego zanieczyszczenia powietrza występuje głównie na osiedlach domków jednorodzinnych. W Ostrowcu to osiedla Henryków, Kolonia Robotnicza, Kuźnia, Gutwin, Koszary czy Denków. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na alternatywny rodzaj ogrzewania mogą liczyć na pokrycie 50 procent kosztów kwalifikowanych w przypadku dowolnie wybranego sposobu ogrzewania ekologicznego.

Zróżnicowane są jednak kwoty dotacji. W przypadku podłączenia do Miejskiej Energetyki Cieplnej można pozyskać nie więcej niż 4 tysiące złotych brutto. W przypadku wymiany pieca opalanego węglem, koksem lub drewnem na urządzenie ekologiczne dofinansowanie pokryje nie więcej niż 3 tysiące złotych brutto. Tysiąc złotych można uzyskać na wykonanie albo wymianę wewnętrznej instalacji grzewczej w budynkach wielolokalowych.

Do tej pory sposobem na ograniczenie niskiej emisji było przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Na taki rodzaj ogrzewania zdecydowało się ponad 1600 właścicieli nieruchomości. Dariusz Wojtas, prezes ostrowieckiej Miejskiej Energetyki Cieplnej, podkreśla, że w rejonie tych ulic, które już są włączone do sieci wyraźnie poprawiła się jakość powietrza.

Nie wzrastają też znacząco ceny ogrzewania miejskiego. Pomimo iż MEC dostał zgodę z Urzędu Regulacji Energetyki na podniesienie taryf to dla przeciętnego odbiorcy zmiany nie będą odczuwalne. Dariusz Wojtas zaznacza, że ograniczając ceny przesyłu udało się podnieść ceny ciepła o około jeden procent. Dodatkowo Miejska Energetyka Cieplna prowadzi także stały serwis instalacji w ramach świadczonej usługi.

Uchwała Rady Miasta w zakresie ekologicznych form ogrzewania wejdzie w życie od początku przyszłego roku.

Głąb

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution