101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Nieprawidłowości w Valdi Ceramica? Prokuratura przesłuchuje świadków

Data publikacji: 22.11.2017 12:01
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

06.06.2016 Stąporków. Upadły zakład Valdi Ceramica
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jeszcze co najmniej pół roku potrwa postępowanie dotyczące możliwych nieprawidłowości w firmie Valdi Ceramica ze Stąporkowa.

- Prokuratura Regionalna w Krakowie, która prowadzi śledztwo, wystąpiła z wnioskiem o jego przedłużenie do Prokuratora Generalnego - informuje Włodzimierz Krzywicki, rzecznik instytucji. - Po zakończeniu analizy bardzo obszernej dokumentacji, śledztwo przeszło w fazę przesłuchiwania świadków, a jest to duża grupa osób - wyjaśnia Włodzimierz Krzywicki.

W tej sprawie nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Decyzję o przekazaniu śledztwa do Krakowa podjął Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski po interwencji świętokrzyskiego senatora Jacka Włosowicza. Sprawa dotyczy uzyskania przez firmę Valdi Ceramica 32 milionów z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz ok. 500 tys. złotych z Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich.

Pieniądze miały służyć zbudowaniu fabryki płytek ceramicznych w Stąporkowie. Firma miała zatrudniać około 250 osób. Budowę zakładu zakończono w 2011 roku. Inwestycja kosztowała 180 mln zł. Przedsiębiorstwo pracowało jednak zaledwie około roku, bo szybko popadło w kłopoty. Odcięto wodę i gaz, wstrzymano produkcję, pojawiły się problemy z wypłatą pieniędzy dla pracowników. Ostatecznie sąd ogłosił upadłość spółki.

Działania prokuratury w Końskich i w Kielcach nie przyniosły żadnych rezultatów. Właściciel przedsiębiorstwa Waldemar D. został jedynie ukarany za uporczywe naruszanie praw pracowniczych. Sąd Rejonowy w Końskich skazał go za to na prawie 10 tys. złotych grzywny i 1 tys. odszkodowania dla jednego z poszkodowanych. Wyrok ten został uprawomocniony 23 czerwca 2016 roku w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution