101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pałac biskupów i sandomierska starówka Pomnikami Historii

Data publikacji: 22.11.2017 15:36
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
08.07.2017 Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe.

08.07.2017 Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kolejne obiekty z regionu świętokrzyskiego zostały dziś wpisane na listę Pomników Historii. Wyróżnione zostały: Pałac Biskupów Krakowskich wraz z zespołem katedralnym oraz sandomierskie Stare Miasto. W uroczystości, która odbywa się w Pałacu Prezydenckim uczestniczą m. in. władze Sandomierza i biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Punktem wyjścia do wpisania na listę, był wniosek złożony przez ordynariusza sandomierskiego, dotyczący wpisania na listę pomników historii Wzgórza Katedralnego.

Rada Ochrony Zabytków rozszerzyła wniosek na całą starówkę, opierając się na materiałach przygotowanych przez władze miasta. Pomnik historii ma nosić tytuł: "Sandomierz - historyczny zespół miejski". Obejmie w sumie kilkanaście obiektów m. in. katedrę, Ratusz, kościół św. Jakuba, św. Pawła oraz kościół seminaryjny.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz podkreśla, że podniesienie statusu narodowych i lokalnych zabytków ułatwi starania o pozyskanie dotacji na ich renowację, której stale potrzebują. Jako przykład podał bazylikę katedralną, gdzie wykonano część prac remontowo-konserwatorskich, ale wciąż potrzeb jest bardzo dużo.

Miejsce na liście pomników historii oznacza dodatkowe punkty przy ocenie wniosków o dotacje z ministerstwa kultury. Biskup zwraca uwagę na jeszcze jedno ważne znaczenie wpisu na listę pomników historii. Będzie to wyraźny sygnał dla turystów odwiedzających Sandomierz, że warto tu przyjechać, nie tylko ze względu na serial "Ojciec Mateusz", ale przede wszystkim dlatego, że  można tutaj odkrywać walory i piękno naszej historii. - Obiekty z przeszłością historyczną to samo piękno, nie trzeba im dodawać pseudo upiększeń, miejsce na liście poprowadzi turystów do istoty i  serca miasta - uważa biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Sandomierz. Widok na miasto. Skarpa nadwiślana30.08.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z kolei, Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach podkreśla, że wpisanie na listę Pałacu Biskupów wraz z zespołem katedralnym, to prestiż dla Kielc. Komisja uznała, że ten zabytek należy do najważniejszych w kraju i ma duży wpływ na naszą kulturę. – Pałac Biskupów Krakowskich jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych obiektów tej epoki – dodał Robert Kotowski.

Na liście pomników historii, pośród 70 pozycji są obecnie tylko trzy z naszego regionu: Krzemionki Opatowskie, Opactwo Cysterskie w Wąchocku oraz Klasztor wraz z Bazyliką na Świętym Krzyżu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution