101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyskie skarby wśród najważniejszych w Polsce [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 23.11.2017 13:02
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Prezydent RP Andrzej Duda wręczył rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii
Pałac Prezydencki w Warszawie. 23.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Historyczne zabytki na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach i zespół staromiejski w Sandomierzu są od dzisiaj Pomnikami Historii. Wyróżnienia wręczył w Warszawie prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

Tytułem Pomnika Historii zostało dziś uhonorowanych 12 obiektów z całej Polski. To m. in. zespół tężni uzdrowiskowych w Ciechocinku, zabytkowy zespół klasztorny w Gdańsku-Oliwie, stadnina Koni w Janowie Podlaskim, kopiec Kościuszki w Krakowie, spichlerze nad Wisłą w Grudziądzu. W tym gronie aż dwa miejsca w regionie świętokrzyskim: dawny Pałac Biskupów wraz z katedrą w Kielcach oraz historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu.

- To uroczystość, która daje szanse na realizację wielkiego zamierzenia, że na stulecie niepodległości będziemy mieli w Polsce sto pomników historii. Od dzisiaj jest ich 81- mówił do zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda. Te miejsca są bardzo ważne dla budowania obrazu naszej pamięci historycznej, polskiej tradycji i kultury w ciągu 1050-lecia naszej państwowości - dodawał.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który wnioskował do prezydenta o nadanie tytułu, podkreślał, że nie było przypadku przy dokonanym wyborze. - To miejsca szczególne, wybrane i ważne dla społeczności lokalnej, ale istotne z punktu widzenia całej Polski. Wybór tych miejsc to długotrwały i profesjonalny proces, z olbrzymią starannością i bez żadnej koniunkturalności. To kultura, która świadczy o naszej tożsamości - mówił.

Tytuł dla Pałacu Biskupów odebrał dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach prof. Robert Kotowski, wyróżnienie dla Sandomierza trafiło do rąk ordynariusza diecezji sandomierskiej, biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.

Dzisiaj nagrodzone miejsca rozszerzają listę Pomników Historii w regionie świętokrzyskim. Wcześniej taki tytuł otrzymała Neolityczna Kopalnia Krzemienia w Krzemionkach koło Ostrowca, Opactwo Cystersów w Wąchocku oraz klasztor na Świętym Krzyżu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution