101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowe Pomniki Historii w Świętokrzyskiem [KOMENTARZE]

Data publikacji: 23.11.2017 14:14
Autor: Bartłomiej Zapała / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
12 nowych obiektów zostało wpisanych na listę Pomników Historii. Prezydent Andrzej Duda i biskup Krzysztof Nitkiewicz

12 nowych obiektów zostało wpisanych na listę Pomników Historii. Prezydent Andrzej Duda i biskup Krzysztof Nitkiewicz
Warszawa. 23.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Historyczne zabytki na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach i zespół staromiejski w Sandomierzu są od dzisiaj Pomnikami Historii. Prestiżowe wyróżnienia wręczył w Warszawie prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

Tytułem Pomnika Historii zostało dziś uhonorowanych 12 obiektów z całej Polski. W tym gronie znalazły się aż dwa miejsca z regionu świętokrzyskiego.

Podczas zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim uroczystości wpisania nowych polskich zabytków na listę Pomników Historii, Andrzej Duda podkreślał znaczenie listy.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podkreślał po uroczystości, że to największe wyróżnienie dla polskiego zabytku. Jego zdaniem to zachęta, aby troszczyć się o historyczne skarby. Hierarcha podkreśla, że dziedzictwo kulturowe ma walor wychowawczy, bo powinno kształtować nasze gusta.

Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, zwracał uwagę, że wpisanie na listę Pomników Historii wzgórza zamkowego, to wyróżnienie i prestiż dla wszystkich mieszkańców Kielc. Katedra i pałac biskupów są tak charakterystyczne, że dzisiejsze wyróżnienie jest potwierdzeniem odczuć kielczan - dumnych ze swoich symboli.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, mówił, że to jeden z bardziej szczęśliwych dni w życiu. Udało się bowiem zwieńczyć sukcesem starania wielu ludzi. Parlamentarzysta zwraca uwagę, że do tej pory region świętokrzyski był pomijany przy wskazywaniu obiektów do tytułu Pomnika Historii. Zauważył to również prezydent Andrzej Duda. Tymczasem tylko w tym roku na listę trafiły cztery miejsca z naszego regionu, a kolejne czekają w kolejce.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który wnioskował do prezydenta o nadanie tytułu podkreślał, że nie było przypadku przy dokonanym wyborze.

- To miejsca szczególne, wybrane i ważne dla społeczności lokalnej, ale istotne z punktu widzenia całej Polski. Wybór tych miejsc to długotrwały i profesjonalny proces, z olbrzymią starannością i bez żadnej koniunkturalności. To kultura, która świadczy o naszej tożsamości - mówił Piotr Gliński.

Wcześniej tytuł Pomnika Historii otrzymała Neolityczna Kopalnia Krzemienia w Krzemionkach, Opactwo Cystersów w Wąchocku oraz klasztor na Świętym Krzyżu.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Obecnie jest to 70 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków - jako historyczny zespół miasta, Biskupin - jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa - z zespołem klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze, a także Grunwald - jako pole bitwy, Wieliczka - kopalnia soli oraz Frombork - z zespołem katedralnym.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution