101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Miliony złotych na ekologiczne inwestycje w gminach

Data publikacji: 23.11.2017 17:40
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skalbmierzu. Podpisanie umów na dotacje dotyczące realizacji inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej
Skalbmierz. 23.11.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Ponad 14,5 miliona złotych unijnego dofinansowania trafi do 10 gmin z południowej części regionu na realizację inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Umowy na dotacje przedstawiciele gmin i jednej spółki podpisali dziś z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego na spotkaniu zorganizowanym w Skalbmierzu.

Projekty obejmują budowę, przebudowę lub modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, oczyszczalni ścieków, ujęć wody oraz stacji uzdatniania, a także budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.

Najwięcej, po 2 miliony złotych, trafi do Włoszczowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz gminy Solec-Zdrój. Jak informuje wójt Adam Pałys prace mają dotyczyć 15-kilometrowej sieci kanalizacyjnej w 5 miejscowościach. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 4 miliony złotych. Urząd niebawem ogłosi przetarg na wykonanie inwestycji. Prace miałyby się rozpocząć wiosną.

- Dla naszej uzdrowiskowej gminy jest to bardzo ważne zadanie, dzięki któremu dostęp do sieci kanalizacyjnej będzie miało ponad 500 mieszkańców, a w całej gminie zasięg sieci zwiększy się do 94 proc. - podkreślił wójt.

Z kolei prezes Włoszczowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Ryszard Maciejczyk tłumaczy, że dzięki przyznanej dotacji spółka wybuduje sieć wodociągową w miejscowościach Gościencin i Jeżowice w gminie Włoszczowa. Zarząd spółki jest już po otwarciu ofert przetargowych. Prace mogłyby się rozpocząć jeszcze w tym roku. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 3 miliony 800 tysięcy złotych.

- Mieszkańcy dopominali się od lat, by zrealizować tę inwestycję. Problem braku wodociągu najbardziej odczuwalny był w porze letniej, kiedy było sucho i brakowało wody - tłumaczy prezes włoszczowskich wodociągów.     

Dzięki przyznanej dotacji wybudowanych zostanie również ponad 80 przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Skalbmierz. Gmina dostanie na ten cel ponad 1,5 miliona złotych dofinansowania. Burmistrz Michał Markiewicz wyjaśnia, że oczyszczalnie powstaną w 16 wioskach. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2,5 miliona złotych. Koszt budowy jednej przydomowej oczyszczalni to ok. 20 tys. złotych. W całości pokryje go ratusz.

Burmistrz dodał, że projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego urząd gminy będzie w najbliższym czasie aplikował o kolejną dotację na jego kontynuowanie.

Piotr Żołądek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, poinformował, że w ramach unijnego wsparcia na inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej do tej pory podpisano z samorządami 50 umów na łączną kwotę ponad 70 milionów złotych. - Dzięki temu wskaźnik skanalizowania wynosi już obecnie powyżej 60 proc. w skali całego województwa, natomiast wskaźnik sieci wodociągowej wzrósł do prawie 94 proc. - zaznaczył Piotr Żołądek.

Zarząd województwa świętokrzyskiego chce również kontynuować program w kolejnych latach.

- Potrzeby w tym zakresie są dalej duże, zważywszy, że wiele inwestycji dotyczy prac modernizacyjnych obiektów, które powstały w poprzednich latach i dziś wymagają już prac remontowych - dodał Piotr Żołądek.

Dofinansowanie otrzymały również gminy: Stopnica, Obrazów, Wilczyce i Radków, a także Zagnańsk, Raków i Kluczewsko.

DOFINANSOWANIE OTRZYMAJĄ:

Gmina Stopnica – Rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Gminie Stopnica, kwota dofinansowania 1 866 956 zł;

Gmina Obrazów – Budowa sieci wodociągowej w miejscowościach Węgrce, Święcica, Wierzbiny i Komorna oraz budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowości Świątniki wraz z oczyszczalnią ścieków, kwota dofinansowania 987 355 zł;

Gmina Solec-Zdrój – Rozbudowa systemu wodno-kanalizacyjnego gminy Solec-Zdrój, kwota dofinansowania 1 997 486 zł;

Gmina Wilczyce – Przebudowa istniejącej przepompowni na stację wodociągową wraz z wyposażeniem oraz modernizacją zbiornika wyrównawczego w miejscowości Łukawa i budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Wilczyce, kwota dofinansowania 679 148 zł;

Gmina Radków – Rozbudowa ujęcia wody w Świerkowie, sieci wodociągowej w msc. Kossów i Dzierzgów i oczyszczalni ścieków  w Radkowie, kwota dofinansowania 1 283 197,00 zł;

Gmina Zagnańsk – Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Długojów i Szałas gm. Zagnańsk, kwota dofinansowania 1 747 994 zł;

Włoszczowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. – Budowa sieci wodociągowej w miejscowościach Gościencin i Jeżowice, Gmina Włoszczowa, kwota dofinansowania 1 969 448 zł;

Gmina Skalbmierz – Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Skalbmierz, kwota dofinansowania 1 536 882 zł;

Gmina Raków – Budowa wodociągu Bardo, kwota dofinansowania 1 885 155 zł;

Gmina Kluczewsko – Budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowości Ciemiętniki gm. Kluczewsko , kwota dofinansowania 588 619 zł.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution