101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ostatni dzień "Nurtu". Dziś poznamy laureatów festiwalu

Data publikacji: 24.11.2017 11:06
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

21.11.2017 Kielce. 23. Festiwal Form Dokumentalnych „Nurt"
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś ostatni dzień 23. Festiwalu Form Dokumentalnych "Nurt" - dorocznego konkursu polskich filmów dokumentalnych i reportaży filmowych. Jurorzy nagrodzą trzy obrazy, spośród 41 zakwalifikowanych do konkursu.

Filmoznawca, profesor Piotr Kletowski, jeden z jurorów festiwalu podkreśla, że większość prezentowanych filmów pokazuje bohaterów ściśle osadzonych w historycznym kontekście. Dowiadujemy się, jaki wpływ na ich życie miała rozgrywająca się obok wielka historia, ale też jak ich jednostkowe losy ową historię budowały. Losy poszczególnych ludzi są równie ważne jak opisywane przez naukowców przełomowe zdarzenia społeczne.

Widzowie festiwalu wezmą udział w trzecim spotkaniu poświęconym Andrzejowi Wajdzie. Dyrektor artystyczny imprezy, Krzysztof Miklaszewski poprowadzi warsztaty dla młodzieży, podczas których opierając się na swoich filmach będzie mówił o warsztacie artystycznym Wajdy. Po południu Maria Malatyńska z kolei zaprezentuje film "Idea jest najważniejsza", Jacka Link-Lenczewskiego o architektonicznych inspiracjach Andrzeja Wajdy.

Wieczorem odbędzie się uroczysta gala, podczas której jury wręczy złote, srebrne i brązowe "Nurty” - nagrody przyznane przez prezesa Telewizji Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury. Również Radio Kielce przyzna nagrodę "Za to czego nie widać, czyli artyzm dźwięku w formie dokumentalnej".

Tegoroczny "Nurt" zakończy się premierowym pokazem, ekranizacji płótna Stanisława Kaczora-Batowskiego "Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc" w reżyserii Marka Brodzkiego. 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution