101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Malinowy chruśniak rósł koło Iłży

Data publikacji: 25.11.2017 22:26
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Komentarze

Bolesław Leśmian. Wieczór rocznicowy. Rzeźba Katarzyny Handzlik
Ostrowiec Świetokrzyski. 25.11.2017 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Ostrowcu wspominano Bolesława Leśmiana. W tym roku przypada 80. rocznica śmierci i 140. rocznica urodzin poety. W Miejskim Centrum Kultury zorganizowany został wieczór poświęcony twórczości tego autora.

Ostrowiec nie był bezpośrednio związany z poetą. Punktem odniesienia dla twórców scenariusza imprezy była Iłża. Miasteczko odległe o 30 kilometrów, w którym Leśmian przeżył romans, ukoronowany cyklem poetyckim „W malinowym chruśniaku”.

Spotkanie w MCK-u obejmowało kilka form artystycznych. Rozpoczęło się wernisażem rzeźb Katarzyny Handzlik, inspirowanych poezją Leśmiana. Jak podkreśla artystka – prace odnoszą się do sytuacji z własnego życia. Lektura wierszy zaowocowała powstaniem serii rzeźb ceramicznych łączących treści poety z własnymi doświadczeniami życiowymi. Przykładem może być rzeźba „Rozczarowanie”, nawiązująca do wiersza „Urszulka Kochanowska”. Obserwacja własnej córeczki pozwoliła artystce zrozumieć postawę dziecka rozczarowanego obecnością Boga, a tęskniącego za rodzicami.

Podczas spotkania wręczone zostały nagrody w konkursie literackim. Młodzież ostrowieckich liceów zaprezentowała sztukę opartą na leśmianowskiej „Balladzie bezludnej”. Jakub Kozakiewicz, jeden z młodych aktorów, podkreślał, że sposób wyrazu Teatru Doraźnego opierał się na łączeniu gry aktorskiej z zabawą papierem. Pomysłodawcą takiego sposobu prezentacji był opiekun grupy Mateusz Wróbel. Spektaklowi towarzyszyła muzyka wykonywana na kontrabasie i skrzypcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution