101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Święto sandomierskich krwiodawców

Data publikacji: 26.11.2017 09:52 / Data aktualizacji: 26.11.2017 15:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa w Wyższym Seminarium Duchownym
Sandomierz. 26.11.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa. Od 22 lat w tej placówce działa Klub Honorowych Dawców Krwi AIMA skupiający 26 osób, czyli ponad połowę całego alumnatu.

Obchody rozpoczęły się od mszy w kościele seminaryjnym pod wezwaniem św. Michała, następnie w auli zorganizowano spotkanie dla członków i sympatyków klubu.

Ks. dr Rafał Kułaga, rektor Wyższego Seminarium Duchownego powiedział, że Klub AIMA wpisuje się w szeroko pojętą pomoc na rzecz innych osób. Dodał, że klerycy przystępują do tego grona spontanicznie, nie trzeba ich specjalnie namawiać ani motywować. Swoją postawą mogą być przykładem dla innych.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Zarządu Rejonowego PCK w Sandomierzu oraz miejscowej stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa, którzy dziękowali klerykom za ich zaangażowanie w oddawanie krwi, wręczali dyplomy.

Sandomierz. Obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa w Wyższym Seminarium DuchownymSandomierz. 26.11.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Burmistrz Marek Bronkowski przekazał członkom klubu nagrody ufundowane przez urząd miejski, starostwo i Jana Mączkę - jednego ze sponsorów. Burmistrz powiedział, że żadne wyróżnienia, medale i nagrody nie są w stanie w pełni wyrazić wdzięczności za takie poświęcenie, ponieważ tych proporcji nie da się w ten sposób  zmierzyć.

- Człowiek oddając cząstkę siebie daje najwięcej - stwierdził burmistrz Bronkowski.

Diakon Łukasz Chmiel ma na swoim koncie około 10 litrów oddanej krwi. Powiedział Radiu Kielce, że zaczął to robić w klasie maturalnej zachęcony postawą swojej rodziny oraz księży, z którymi miał wówczas kontakt. Oddaje do tej pory, ponieważ najważniejszy jest dla niego zawsze motyw niesienia pomocy drugiemu człowiekowi potrzebującemu krwi jako najcenniejszego daru.

Klub Honorowych Dawców Krwi przy Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu ma udokumentowaną ilość oddawanej krwi od 2008 roku. Jest to prawie 328 litrów. W ciągu minionego roku klerycy oddali 23 litry tego bezcennego leku. Szacuje się, że w ciągu minionych 22 lat sandomierscy klerycy oddali około tysiąca litrów krwi.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution