101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Studio Polityczne: projekty ustaw o SN i KRS zgodne z Konstytucją?

Data publikacji: 26.11.2017 12:51
Autor: Bartłomiej Zapała , Robert Kałuża / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Studio Polityczne Radia Kielce
26.11.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Czy planowane zmiany w wymiarze sprawiedliwości są zgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej? Goście Studia Politycznego Radia Kielce byli podzieleni w opiniach na ten temat.

Sejm skierował do dalszych prac prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zmiany dotyczące KRS zakładają, m.in., wybór przez Sejm 15 członków KRS większością 3/5 głosów. W przypadku klinczu, każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. Projekt dotyczący Sądu Najwyższego przewiduje, m.in., wprowadzenie instytucji skargi nadzwyczajnej, czyli możliwość wniesienia skargi na każdy prawomocny wyrok sądu.

Poseł PiS Krzysztof Lipiec ma nadzieję, że ustawy reformujące polskie sądownictwo zostaną uchwalone jeszcze w tym roku. Przypomniał, że oczekują tego Polacy.

- Ludzie są niezadowoleni z funkcjonowania sądów. Zwłaszcza z tego, że władza sądownicza jest poza kontrolą społeczną - stwierdził poseł.

Krzysztof Lipiec zapewnił, że Konstytucja RP pozwala na dokonywanie reformy ustroju sądów powszechnych.

Studio Polityczne Radia Kielce. Krzysztof Lipiec - poseł Prawa i Sprawiedliwości26.11.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

 

Natomiast poseł Platformy Obywatelskiej Artur Gierada uważa, że nie można dopuścić do sytuacji, kiedy politycy będą wybierać sędziów do KRS, a potem decydować kto zostanie asesorem czy sędzią. Spowoduje to negatywne skutki. Poseł podał konkretny przykład.

- Co w sytuacji, kiedy zwykły obywatel ma wypadek. Idzie do sądu. Sprawcą okazuje się członek, na przykład PiS, a sędzią jest osoba wybrana przez to ugrupowanie? - pytał Artur Gierada.

Studio Polityczne Radia Kielce. Artur Gierada - poseł Platformy Obywatelskiej26.11.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Poseł PSL Kazimierz Kotowski uważa, że niektóre zmiany są zbyt radykalne. Trzeba z nimi poczekać do czasu zakończenia na przykład kadencji pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

Studio Polityczne Radia Kielce. Kazimierz Kotowski - poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego26.11.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Piotr Kopacz z Nowoczesnej jednoznacznie stwierdził, że wybór sędziów przez polityków jest patologią. Przeciwko takim stwierdzeniom protestował poseł PiS Krzysztof Lipiec. Wyjaśniał, że sędziów wybiera Sejm - władza konstytucyjna. - Trzeba to wyraźnie rozróżnić - podkreślił poseł.

Studio Polityczne Radia Kielce. Piotr Kopacz - Nowoczesna26.11.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Z kolei Włodzimierz Religa z Ruchu Kukiz 15 zaznaczył, że z oceną zmian trzeba poczekać na ostateczny kształt ustaw.  Jego zdaniem propozycje zmian wprowadzają  - jak to określił - pewną kontrolę obywatelską nad sędziami.

Studio Polityczne Radia Kielce. Włodzimierz Religa - Stowarzyszenie Kukiz’1526.11.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce  

Posłuchaj Studia Politycznego:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution