101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Miliony unijnego wsparcia na budowę Centrum Kształcenia Praktycznego

Data publikacji: 27.11.2017 12:27
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy Centrum Kształcenia Praktycznego. Na zdjęciu: marszałek województwa - Adam Jarubas, prezydent Kielc - Wojciech Lubawski i dyrektor CKP - Dominik Kraska
Kielce / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Ponad 30 milionów złotych unijnego wsparcia otrzymały Kielce na budowę Centrum Kształcenia Praktycznego. To miejsce, w którym uczniowie zdobywać będą konkretne umiejętności przygotowujący ich do zawodu. Inwestycja rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku a pierwsi uczniowie pojawią się we wrześniu 2019 roku.

Umowę na dofinansowanie inwestycji podpisał marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Zdaniem Wojciecha Lubawskiego, inwestorzy nie przyjdą do Kielc i województwa, jeśli nie będziemy mieli wykwalifikowanej kadry. Jego zdaniem to, że w ciągu kilku najbliższych lat wykształcimy fachowców w branżach, na których opiera się świętokrzyska gospodarka pozwoli rozwinąć się istniejącym firmom a przede wszystkim ściągnie do Kielc nowych inwestorów.

Prezydent twierdzi, że o potencjale Kielc świadczą chociażby takie firmy jak SHL, gdzie produkowane są podzespoły do samochodów BMW i Mercedesa. Jego zdaniem możliwy jest rozwój takich przedsiębiorstw oraz sprowadzenie do regionu podobnych firm. Wpisywałoby się to w idee odbudowania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Warunkiem jest jednak posiadanie wykwalifikowanych pracowników.

Centrum będzie szkolić pracowników w dwóch specjalizacjach metalowo- odlewniczej oraz informatycznej i telekomunikacyjnej. Dominik Kraska, dyrektor Centrum twierdzi, że specjalizacje wybrano na podstawie badań lokalnego rynku i potrzeb przedsiębiorców. Dodaje, że zawodów mają uczyć fachowcy z firm współpracujących z centrum oraz nauczyciele kieleckich szkół zawodowych i techników. Według analiz w pierwszym roku kształcenia z usług centrum będzie korzystać około 1200 uczniów oraz do 300 osób dorosłych, chcących podnieść swoje kompetencje.

Adam Jarubas, twierdzi, że centrum kieleckie centrum będzie miało duże znaczenia dla całego regionu. Jak mówi wykwalifikowana kadra zawodowa jest podstawą do rozwoju gospodarczego województwa. Ośrodek powinien ściśle współpracować z przedsiębiorcami, którzy na bieżąco wskazywaliby zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów.

Centrum Kształcenia Praktycznego ma powstać przy ulicy Łódzkiej, w pobliżu Kieleckiego Parku Technologicznego. W skład wielofunkcyjnego budynku wejdą sale i pracownie warsztatowe, sala konferencyjna dla 200 uczniów, biblioteka, pracownie techniczne oraz 12 sal dydaktycznych. Koszt całej inwestycji oszacowano na 45 milionów złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution