101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ile za wodę i ścieki w przyszłym roku? Wodociągi Kieleckie przygotowały taryfy

Data publikacji: 27.11.2017 15:28
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nie zmienią się ceny wody i odprowadzania ścieków w Kielcach, Sitkówce - Nowinach, Masłowie i Zagnańsku. Wodociągi Kieleckie przygotowały dla odbiorców nowe taryfy, który nie różnią się od dotychczas obowiązujących.

Obecnie cena za 1 metr sześcienny wody i ścieków dla gospodarstw domowych wynosi 9,41 zł brutto przy czym woda kosztuje 3,50 zł, a ścieki 5,91 zł.

Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich zaznacza, że przez kolejny rok ceny pozostaną na tym samym poziomie. Nie zmienią się również, inne składniki taryfy, np. opłata abonamentowa. Prezes dodaje również, że taryfa Wodociągów Kieleckich od lat utrzymuje się na poziomie niższym od średniej krajowej oraz od średniej dla miast o porównywalnej wielkości. Wśród 23 miast mających powyżej 150 tysięcy mieszkańców w 15 mieszkańcy płacą więcej.

Henryk Milcarz zauważa że udało się utrzymać ceny dla odbiorców pomimo wzrostu kosztów niezależnych od spółki np. opłat środowiskowych. To wydatek kilkuset tysięcy złotych rocznie przy budżecie instytucji, który sięga stu milionów złotych.

W przyszłym roku rozpocznie się kolejny duży projekt, w ramach, którego powstanie 39 kilometrów sieci wodno-kanalizacyjnej w Kielcach. Inwestycja będzie warta prawie 90 milionów złotych. Oprócz Kielc skanalizowana zostanie także północna część gminy Masłów, a także Sitkówki Nowiny. Dostęp do kanalizacji uzyskają budynki zamieszkałe przez ponad 2200 osób.  

W ramach inwestycji zmodernizowana zostanie także oczyszczalnia ścieków „Sitkówka”. Wyposażona będzie między innymi w nowy generator biogazowy, który wykorzystuje gazy powstające podczas oczyszczania ścieków i produkuje „zieloną” energię cieplną i elektryczną.

Dotychczas przy pomocy unijnego wsparcia Wodociągi Kieleckie wykonały inwestycje o wartości około 700 milionów złotych. W ostatnich latach rozbudowano Oczyszczalnię Ścieków „Sitkówka” oraz powiększono o ponad 200 km sieć wodociągową i kanalizacyjną.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution