101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dominik Tarczyński: reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna

Data publikacji: 28.11.2017 10:05
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Dominik Tarczyński, poseł PiS
Kielce. 28.11.2017 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Skala nieprawidłowości, których dopuścili się zatrzymani przez CBA dyrektorzy sądów jest porażająca - stwierdził świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński. Jak informowaliśmy - wczoraj funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 10 osób w związku z wyłudzeniem ze skarbu państwa ponad 35 milionów złotych. Wśród nich jest były dyrektor Sądu Okręgowego w Kielcach Edward K.

Dominik Tarczyński, komentując ten fakt na naszej antenie stwierdził, że choroba wymiaru sprawiedliwości dotknęła także nasz region, dlatego konieczna jest reforma systemu.  

- To jest dramat, który musi być zakończony. Tu nie chodzi tylko o słowo "reforma", ale o to, by mieszkańcy Świętokrzyskiego nie cierpieli przez sędziów, którzy zachowują się niegodziwie. Ten system musi być zmieniony. Obiecywaliśmy to wyborcom i ja, jako reprezentant Świętokrzyskiego w Sejmie, dotrzymam obietnicy, że to środowisko zostanie oczyszczone - dodał poseł.

Sędziowie są odpowiedzialni za to, co dzieje się w podległych im jednostkach, zatem również za pracę dyrektorów administracyjnych tych jednostek. Jeśli taki dyrektor pozwalał sobie na kradzieże, wyłudzenia, fikcyjne zlecenia, to atmosfera w sądzie musiała temu sprzyjać - stwierdził Dominik Tarczyński.

Gość Radia Kielce zaznaczył, że nieprawidłowości dotyczą nie tylko korupcji, ale także złych i niesprawiedliwych wyroków. - Chodzi o to, że wyroki, które zapadają lub ich brak w przypadku ewidentnych przestępstw, a nawet zbrodni, to jest absolutnie porażająca skala. W żadnym z państw europejskich nie dochodzi do tylu irracjonalnych decyzji sądów i to pokazuje, że sędziowie czują się ponad prawem. Fakt braku izby dyscyplinarnej doprowadził do patologii, poczucia bezkarności i to się teraz zmieni - zaznaczył parlamentarzysta.

Jako przykład Dominik Tarczyński wskazał decyzję sądu w sprawie kobiety z Ożarowa, która zabiła swoje dziecko i przyznała się do tego czynu, ale sędzia wypuścił ją na wolność, uznając, że nie spełnia wymogów zarzutów prokuratorskich. - Takie sprawy są bulwersujące. Jakich dowodów trzeba, by taką zbrodnię osądzać? - dodał poseł.

Reforma wymiaru sprawiedliwości nie jest rozgrywką polityczną, tylko wypełnieniem obietnic wyborczych i przejawem troski o bezpieczeństwo obywateli - podkreślił Dominik Tarczyński.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution