101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Tragiczne losy biskupa Kaczmarka. Dziś premiera filmu

Data publikacji: 28.11.2017 14:35
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja prasowa przed premierą filmu o biskupie Czesławie Kaczmarku. Na zdjęciu: Zdzisław Reczyński - odtwórca roli biskupa Czesława Kaczmarka, Tomasz Domański - Delegatura IPN w Kielcach, Rafał Nowak - dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach, Sławomir Mazur - reżyser i ksiądz Mirosław Cisowski - rzecznik prasowy Diecezji Kieleckiej
Kielce. 28.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dziś w kinie "Moskwa" w Kielcach odbędzie się premiera filmu "Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny" w reżyserii dziennikarza TVP 3 Kielce Sławomira Mazura. Producentem filmu jest Wzgórze Zamkowe i Kuria Diecezjalna w Kielcach.

Pomysłodawca nakręcenia obrazu dyrektor "Wzgórza Zamkowego" Rafał Nowak mówi, że obraz ma pomóc w edukacji młodego pokolenia. Film trwa około 40 minut, czyli można go wyświetlić podczas jednej godziny lekcyjnej. Może stanowić podstawę do realizacji założeń programowych w szkołach ponadgimnazjalnych.

- Podstawą scenariusza filmu stało się słuchowisko "Sprawa biskupa Czesława Kaczmarka. Anatomia śledztwa" przygotowane trzy lata temu w Radiu Kielce przez Bohdana Gumowskiego - przypomniał reżyser filmu Sławomir Mazur. W rolę biskupa wcielił się Zdzisław Reczyński z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". W warstwie dokumentalnej swoje badania zaprezentują naukowcy z różnych ośrodków, między innymi biograf biskupa ksiądz  prof. Jan Śledzianowski oraz profesor Jan Żaryn i dr Tomasz Domański z IPN.

Biskup Czesław Kaczmarek został aresztowany w 1951 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych i Watykanu, oraz handlu walutami i kolaboracji w czasie II wojny. Po dwuletnim przesłuchiwaniu przyznał się podczas pokazowego procesu do zarzucanych mu win i został skazany na 12 lat więzienia. W 1956 został zrehabilitowany, zmarł w 1963 roku.

Film ma upamiętnić przypadającą w przyszłym roku 80. rocznicę ingresu biskupa do kieleckiej katedry. Premiera odbędzie się dziś o godzinie 17.00 w kieleckim kinie "Moskwa".

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution