101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Żacy z krajów byłego ZSRR otrzymali stypendia

Data publikacji: 29.11.2017 12:51
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

29.11.2017 Kielce. Rektor PśK Wiesław Trąmpczyński i marszałek Adam Jarubas wręczyli stypendia Samorządu Województwa dla studentów polskiego pochodzenia ze Wschodu
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

50 studentów polskiego pochodzenia, z krajów byłego ZSRR otrzymało stypendia od samorządu województwa świętokrzyskiego. Żacy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej, którym przyznano świadczenia, będą otrzymywać przez cały rok akademicki 300 złotych miesięcznie.

Wśród osób, które otrzymały finansowe wsparcie znalazł się Nadir Alimjanov, który do Kielc przyjechał z Uzbekistanu. Jest posiadaczem Karty Polaka. Jak mówi, w Kielcach czuje się bardzo dobrze. Nadir Alimjanov studiuje na Politechnice Świętokrzyskiej. Twierdzi, że poziom nauki jest wysoki, a studia dają większe perspektywy niż w Uzbekistanie. Nie wie jednak, czy zostanie w Kielcach po zakończeniu nauki.

- Podoba mi się miasto, ale życie jeszcze różnie może się potoczyć - dodał.

Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego uważa, że pomoc finansowa dla studentów to spłata zobowiązania dla obywateli, którzy pozostali poza granicami kraju po II wojnie światowej. W pierwszej edycji na stypendia wydano 65 tysięcy złotych. Teraz ta kwota będzie dwukrotnie wyższa. Zdaniem marszałka to pokazuje, że jest wiele osób, które chce studiować w Polsce, bo widzi tutaj szansę rozwoju.

Na Politechnice Świętokrzyskiej studiuje ponad sto osób ze Wschodu. Dzisiaj stypendia otrzymało 8 żaków tej uczelni. Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki, uważa, że 300 złotych miesięcznie to dla tych studentów duże wsparcie.

- Mamy nadzieję, że z czasem ta kwota będzie wzrastać - dodał prof. Wiesław Trąmpczyński.

Stypendia Samorządu Województwa Świętokrzyskiego zostały przyznane studentom ze Wschodu po raz trzeci. W ubiegłym roku na świadczenia przeznaczono ponad 100 tysięcy złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution