101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kielczanie pamiętają o powstańcach

Data publikacji: 29.11.2017 15:12
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Uroczystości obchodów 187 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego
Kielce. 29.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Mieszkańcy Kielc, uczniowie oraz przedstawiciele władz miasta wspólnie uczcili 187 rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Obchody odbyły się na osiedlu KSM, przed Krzyżem Powstańczym.

Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach uważa, że to bardzo symboliczne miejsce. Krzyż Powstańczy postawiono w 1981 roku. Tutaj zginęło trzech powstańców, którzy zostali zastrzeleni przez wojska generała Fiodora Rydygiera.

- W Kielcach nie było innego miejsca, gdzie moglibyśmy wspominać powstańców. W latach 80-tych, niesprzyjających upamiętnianiu bohaterów z inicjatywy Zdzisława Sabata zadbano o ten plac - powiedział Marek Maciągowski.

Mariusz Kowalski, szef Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii przypomniał, że historia tego zrywu niepodległościowego była bardzo tragiczna. W walkach na terenie naszej ojczyzny życie straciło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Zdaniem Mariusza Kowalskiego to obowiązek, aby oddać hołd tym, którzy próbowali walczyć o naszą niepodległość.

Lidia Witkowska, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Kielcach przypomniała, że tradycję upamiętniania tych wydarzeń szkoła przejęła po Związkach Strzeleckich. Uczniowie przychodzą w to miejsce przez cały rok, aby utrwalić pamięć o poległych i uczyć się o powstaniu.

Uczestnicy uroczystości, w tym zastępca prezydenta Kielc Andrzej Sygut złożyli przed Krzyżem Powstańczym wieńce oraz zapalili znicze.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution