101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kieleckie nagrody "Świadek Historii"

Data publikacji: 30.11.2017 06:43
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
15.12.2016. Wręczenie nagród Instytutu Pamięci Narodowej Świadek Historii

15.12.2016. Wręczenie nagród Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii"
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Dziś w Krakowie wręczone zostaną honorowe nagrody "Świadek Historii" przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej osobom i stowarzyszeniom zasłużonym dla upamiętnienia historii Narodu Polskiego. Wśród tegorocznych laureatów znalazła się Zofia Wieczorek-Nowak, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków Czwartego Pułku w Kielcach oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury-Nurt".

Marek Jedynak z kieleckiej delegatury IPN wyjaśnia, że nagroda honoruje przede wszystkim wieloletnią  pracę. Środowisko "Ponury-Nurt” pielęgnowało pamięć o żołnierzach Armii Krajowej w czasach, gdy nie wolno było tego oficjalnie robić. To były m. in. spotkania spotkania partyzantów i ich bliskich przed kapliczką Matki Boskiej na Wykusie, które gromadziły tysiące osób i przeszły do legendy.  

Z kolei Zofia Wieczorek-Nowak zasłynęła z przywracania pamięci o kieleckich korzeniach obrońców Westerplatte, była też opiekunką ostatniego westerplatczyka majora Ignacego Skowrona. Obecnie piękną kartą w działalności Zofii Wieczorek-Nowak jest opieka nad rodzinami Żołnierzy Wyklętych i przywracanie pamięci o nich.

Jest to nasz obowiązek. Nie możemy zapominać o osobach, które aż do 1963 roku walczyły i nie zgodziły się z tym systemem, który po wojnie zapanował. Doroczne nagrody "Świadek Historii" zostaną wręczone 30 listopada w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Krakowie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution