101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Dziś premiera filmu o biskupie Kaczmarku. Człowieku, który był wierny swoim ideałom

Data publikacji: 30.11.2017 10:33
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego
Kielce. 30.11.2017 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Dziś o 17.00 w kinie "Moskwa" w Kielcach odbędzie się premiera filmu "Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny" w reżyserii kieleckiego dziennikarza TVP 3 Kielce Sławomira Mazura. Producentem filmu jest Wzgórze Zamkowe i Kuria Diecezjalna w Kielcach.

Pomysłodawca nakręcenia obrazu dyrektor "Wzgórza Zamkowego" Rafał Nowak mówi, że obraz ma pomóc w edukacji młodego pokolenia i przypomnieć starszym postać ordynariusza kieleckiego, któremu służba bezpieczeństwa urządziła pokazowy proces, wcześniej przetrzymując go przez dwa lata w więzieniu i torturując psychicznie.

Film rozpoczyna się w momencie aresztowania biskupa przez funkcjonariuszy Urzędu  Bezpieczeństwa i kończy jego śmiercią.

Jak przypomniał gość Radia Kielce, ordynariusz kielecki stał się ofiarą systemu wykorzystaną w celach propagandowych. Bezpieka szkalując go i posądzając o szpiegostwo na rzecz Zachodu  i kolaborację z Niemcami chciała w jego osobie zdyskredytować cały kościół katolicki. Jego proces miał stać się pokazowym dla polskiego społeczeństwa. Film pokazuje jednak, że warto być  wiernym swoim ideałom, bo zwycięstwo kiedyś przyjdzie.  

W przypadku biskupa Czesława Kaczmarka okazało się, że propagandowy proces nie przyniósł rezultatu. Wierni nie odwrócili się od swojego pasterza i nie uwierzyli w komunistyczne kłamstwa. Zwycięstwem biskupa było największe katolickie zgromadzenie wiernych od czasów II wojny światowej podczas uroczystości koronacji figury Matki Bożej w Piotrkowicach. W nabożeństwie uczestniczyło około 100 tysięcy osób.

Podstawą scenariusza filmu stało się słuchowisko "Sprawa biskupa Czesława Kaczmarka. Anatomia śledztwa” przygotowane trzy lata temu w Radiu Kielce przez Bohdana Gumowskiego. W rolę biskupa wcielił się Zdzisław Reczyński z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". W warstwie dokumentalnej swoje badania zaprezentowali  naukowcy z różnych ośrodków, między innymi biograf biskupa ksiądz  prof. Jan Śledzianowski oraz profesor Jan Żaryn i dr Tomasz Domański z  IPN.

Biskup Czesław Kaczmarek został aresztowany w 1951 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych i Watykanu, oraz handlu walutami i kolaboracji w czasie II wojny. Po dwuletnim przesłuchiwaniu przyznał się podczas pokazowego procesu do zarzucanych mu win i został skazany na 12 lat więzienia. W 1956 został zrehabilitowany, zmarł w 1963 roku.

Film ma upamiętnić przypadającą w przyszłym roku 80. rocznicę ingresu biskupa do kieleckiej katedry.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution