101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejni „Świadkowie Historii” z naszego regionu

Data publikacji: 30.11.2017 14:50
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wręczenie nagród "Świadek Historii". Nagrodę odbiera Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury" - "Nurt". Nagrodę odebrał były żołnierz Jana Piwnika „Ponurego” - porucznik Bolesław Ciesielski „Farys II”.
Kraków. 30.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Krakowie w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej wręczono honorowe nagrody „Świadek Historii” przyznawane przez instytut osobom i stowarzyszeniom wyjątkowo zasłużonym dla upamiętnienia historii Narodu Polskiego.

Wśród tegorocznych laureatów znalazły się dwa środowiska z województwa świętokrzyskiego, indywidualną nagrodę odbierała Zofia Wieczorek-Nowak prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków Czwartego Pułku w Kielcach, z kolei w imieniu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury - Nurt” nagrodę odebrał były żołnierz Jana Piwnika „Ponurego” - porucznik Bolesław Ciesielski „Farys II”.

- Dla całego środowiska jest wyróżnieniem, żeśmy umieli walczyć i odważnie postępowaliśmy, nie zawsze wolno nam było mówić o tych rzeczach w szkołach, musieliśmy obwijać w bawełnę, nad nami czuwał Bóg, wiadomo kto to był - powiedział. 

Środowisko „Ponury-Nurt” pielęgnowało pamięć o żołnierzach Armii Krajowej w czasach, gdy nie wolno było tego oficjalnie robić, dziś dba o zachowanie wszelkich pamiątek związanych z partyzantami a także organizuje liczne spotkania patriotyczne.

Zofia Wieczorek - Nowak zasłynęła z przywracania pamięci o kieleckich korzeniach obrońców Westerplatte, była też opiekunką ostatniego westerplatczyka majora Ignacego Skowrona. Podczas uroczystości w Krakowie dziękowała w imieniu wszystkich nagrodzonych.

- Pan, który przeszedł Auschwitz, Pani, która przeżyła gułag, to są osoby, które powinny dawać świadectwo o naszej ojczyźnie. Tak jak my pielęgnujemy tradycje IV pułku, tak oni pielęgnują swoje tradycje. Pieniężnej nagrody nie da się zrobić, bo nikomu pieniądze nie wynagrodzą tego co przeżył - podkreśliła.

W poprzednich latach nagrodą zostali uhonorowani między innymi: Danuta Żbikowska, Robert Mazur, Anna Łakomiec i sędzia Andrzej Jankowski oraz Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution