101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejni „Świadkowie Historii” z naszego regionu

Data publikacji: 30.11.2017 14:50
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Wręczenie nagród Świadek Historii. Nagrodę odbiera Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury  Nurt. Nagrodę odebrał były żołnierz Jana Piwnika Ponurego  porucznik Bolesław Ciesielski Farys II.

Wręczenie nagród "Świadek Historii". Nagrodę odbiera Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury" - "Nurt". Nagrodę odebrał były żołnierz Jana Piwnika „Ponurego” - porucznik Bolesław Ciesielski „Farys II”.
Kraków. 30.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Krakowie w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej wręczono honorowe nagrody „Świadek Historii” przyznawane przez instytut osobom i stowarzyszeniom wyjątkowo zasłużonym dla upamiętnienia historii Narodu Polskiego.

Wśród tegorocznych laureatów znalazły się dwa środowiska z województwa świętokrzyskiego, indywidualną nagrodę odbierała Zofia Wieczorek-Nowak prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków Czwartego Pułku w Kielcach, z kolei w imieniu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury - Nurt” nagrodę odebrał były żołnierz Jana Piwnika „Ponurego” - porucznik Bolesław Ciesielski „Farys II”.

- Dla całego środowiska jest wyróżnieniem, żeśmy umieli walczyć i odważnie postępowaliśmy, nie zawsze wolno nam było mówić o tych rzeczach w szkołach, musieliśmy obwijać w bawełnę, nad nami czuwał Bóg, wiadomo kto to był - powiedział. 

Środowisko „Ponury-Nurt” pielęgnowało pamięć o żołnierzach Armii Krajowej w czasach, gdy nie wolno było tego oficjalnie robić, dziś dba o zachowanie wszelkich pamiątek związanych z partyzantami a także organizuje liczne spotkania patriotyczne.

Zofia Wieczorek - Nowak zasłynęła z przywracania pamięci o kieleckich korzeniach obrońców Westerplatte, była też opiekunką ostatniego westerplatczyka majora Ignacego Skowrona. Podczas uroczystości w Krakowie dziękowała w imieniu wszystkich nagrodzonych.

- Pan, który przeszedł Auschwitz, Pani, która przeżyła gułag, to są osoby, które powinny dawać świadectwo o naszej ojczyźnie. Tak jak my pielęgnujemy tradycje IV pułku, tak oni pielęgnują swoje tradycje. Pieniężnej nagrody nie da się zrobić, bo nikomu pieniądze nie wynagrodzą tego co przeżył - podkreśliła.

W poprzednich latach nagrodą zostali uhonorowani między innymi: Danuta Żbikowska, Robert Mazur, Anna Łakomiec i sędzia Andrzej Jankowski oraz Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution