101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Zima nie przeszkodzi w dużej inwestycji kieleckiej uczelni

Data publikacji: 30.11.2017 15:38
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

11.10.2015 Kielce. Kampus UJK przy ul. Świetokrzyskiej
Fot. Radio Kielce

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa nowego gmachu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej. Powstanie ono tuż obok Centrum Języków Obcych przy ulicy Świętokrzyskiej. Profesor Jacek Semaniak, rektor UJK podpisał dziś umowę z wykonawcą prac, firmą Kartel z Jędrzejowa.

Tomasz Sękiewicz, wiceprezes Kartelu, zapewnia, że budowa rozpocznie się niezwłocznie.

- W przyszłym tygodniu przejmiemy od UJK plac budowy i błyskawicznie ruszamy z robotami. Zima na pewno trochę przeszkadza, ale mamy wieloletnie doświadczenie i jesteśmy przyzwyczajeni do takich warunków. Taki mamy klimat - mówi Tomasz Sękiewicz.

Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej docelowo ma być siedzibą Wydziału Humanistycznego. Gmach będzie miał powierzchnię ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych. Do budynku przeniosą się Instytut Dziennikarstwa i Informacji, Instytut Filologii Polskiej oraz Instytut Historii. Do dyspozycji studentów będzie studio radiowe, studia telewizyjne oraz pracownia fotograficzna.

Profesor Jacek Semaniak przyznaje, że budowa może nieco utrudnić dojazd na kampus. Zablokowany zostanie główny ciąg komunikacyjny wzdłuż Instytutu Ekonomii, aż do placu przed Biblioteką Główną, ale zostanie droga po zachodniej stronie kampusu. Uczelnia uruchomi również dodatkową drogę od strony wschodniej kampusu. Rektor zapewnia, że mimo budowy zachowane zostanie większość miejsc parkingowych.

Kielecka uczelnia zapłaci za budowę 29 milionów złotych, czyli ponad 5 milionów więcej niż pierwotnie planowała. Oferta firmy Kartel była jedyną, która wpłynęła w przetargu i Senat uniwersytetu zdecydował się ją zaakceptować.

Jacek Semaniak informuje, że prawdopodobnie UJK weźmie kredyt, by zdobyć pieniądze konieczne do wybudowania centrum. Uczelnia ma nadzieję uzyskać dodatkowe wsparcie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort dał już 15 milionów złotych na jego budowę, ale rektor Semaniak ma nadzieję, że znajdzie jeszcze jakieś pieniądze.

Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej ma być gotowe 30 września 2019 roku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution