101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Stołek wytrzymujący nawet dwie tony obciążenia w Instytucie Dizajnu

Data publikacji: 30.11.2017 15:43
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Kielce. Wystawa prac Oskara Zięty w Instytucie Dizajnu
Kielce. 30.11.2017 / Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

Wyjątkowy mebel będzie można zobaczyć w kieleckim Instytucie Dizajnu. Chodzi o stołek, wytrzymujący nawet dwie tony obciążenia, objęty stuletnią gwarancją. Plopp, bo tak się nazywa, wykonany jest z nierdzewnych płaskich form blaszanych. Następnie elementy są ze sobą precyzyjnie spawane i finalnie wypełniane powietrzem pod ciśnieniem. Nie zawsze udaje się tak samo napompować stołek, dzięki czemu każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju.

Współkuratorka wystawy - Anna Śliwa podkreśla, że gdy zapytała twórcę mebla- Oskara Zięte - o to skąd  wzięła się nazwa Plopp, artysta odpowiedział, że to skrót oznaczający polski ludowy obiekt pompowany powietrzem. Jednak geneza powstania jest w rzeczywistości inna- chodzi o dźwięk, który można usłyszeć podczas napełniania  powietrzem powstałych form.

Stołek, to tylko jeden z elementów wystawy prac Oskara Zięty. Oprócz tego będzie można zobaczyć m.in. biurka i hot piny – czyli wieszaki przypominające kształtem pinezki. Anna Śliwa podkreśla, że podczas tworzenia ekspozycji priorytetem było pokazania procesu twórczego.

Wystawa powstała przy współpracy z Muzeum Miasta Gdyni, które od kilku lat  pokazuje serię „Polskie Projekty - Polscy Projektanci”, na której prezentowane są sylwetki oraz dorobek twórców współczesnego designu.

Wernisaż wystawy odbędzie się jutro o godzinie 18.00. Natomiast w sobotę zaplanowane jest oprowadzanie kuratorskie, w trakcie którego będzie można wygrać stalowe serce autorstwa Oskara Zięty.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution