101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Cierpienie Biskupa Kaczmarka na wielkim ekranie. Widzowie przejęci

Data publikacji: 30.11.2017 21:37
Autor: Ryszard Koziej , Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Kielce. Premiera filmu "Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny" w kinie Moskwa. Na zdjęciu: Rafał Nowak - dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach oraz Sławomir Mazur - reżyser filmu
Kielce. 30.11.2017 / Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

Poruszający - tak jednym słowem można opisać film "Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny" w reżyserii dziennikarza TVP3 Kielce Sławomira Mazura, który miał swoją premierę w kinie Moskwa.

Obecny podczas wydarzenia biskup kielecki Jan Piotrowski podkreślił, że film był wspaniały.

- Rzeczywistość była bardziej okrutna, ale w filmie nie da się wszystkiego pokazać. Szczególne podziękowania należą się Panu Rafałowi Nowakowi i Sławomirowi Mazurowi, którzy podjęli się mądrego przedstawienia tej sytuacji - powiedział ordynariusz diecezji kieleckiej.

Wśród zaproszonych gości był również senator Krzysztof Słoń, który podkreślił, że trzeba przypominać postać Biskupa Męczennika.

- Ma on swój pomnik na wzgórzu katedralnym, ale cały czas trzeba pamiętać o Biskupie jako o tym, który w trudnych czasach nie sprzeniewierzył swojego pasterzowania - zaznaczył.

Kielce. Premiera filmu "Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny" w kinie MoskwaKielce. 30.11.2017 / Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

Podstawą scenariusza filmu stało się słuchowisko "Sprawa biskupa Czesława Kaczmarka. Anatomia śledztwa" przygotowane trzy lata temu w Radiu Kielce przez Bohdana Gumowskiego.  W rolę biskupa wcielił się Zdzisław Reczyński z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". W warstwie dokumentalnej swoje badania zaprezentowali naukowcy z różnych ośrodków, między innymi biograf biskupa ksiądz prof. Jan Śledzianowski oraz profesor Jan Żaryn i dr Tomasz Domański z IPN. 

Widownia Kina Moskwa wypełniła się po brzegi. Osoby, które przybyły na projekcję filmu były wzruszone tym co zobaczyły, ale również i przerażone cierpieniem jakie musiał znieść w swoim życiu Biskup.

Biskup Czesław Kaczmarek został aresztowany w 1951 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych i Watykanu, oraz handlu walutami i kolaboracji w czasie II wojny. Po dwuletnim przesłuchiwaniu przyznał się podczas pokazowego procesu do zarzucanych mu win i został skazany na 12 lat więzienia. W 1956 został zrehabilitowany, zmarł w 1963 roku.

Założeniem filmu było skierowanie go do szkół, stąd też produkcja nie przekracza 45 minut, tak aby można go było odtworzyć podczas jednej godziny lekcyjnej. Kolejna projekcja zaplanowana jest na 7 grudnia na godzinę 17.00 w Wojewódzkim Domu Kultury.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution