101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Poseł Lipiec: dzięki tym zmianom dochodzimy do europejskich standardów

Data publikacji: 01.12.2017 10:35
Autor: Robert Kałuża / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Krzysztof Lipiec, poseł PiS
Kielce. 01.12.2017 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła prezydenckie projekty ustaw reformujących sądy. Do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło siedem poprawek, które zostały przyjęte. Były one uzgodnione podczas konsultacji przedstawicieli partii rządzącej i prezydenta.

Członek komisji, lider świętokrzyskiego PiS poseł Krzysztof Lipiec powiedział na naszej antenie, że dzięki przyjętym zmianom, dochodzimy do standardów europejskich.

- Byliśmy jednym z nielicznych, a może jedynym krajem, w którym Krajową Radę Sądownictwa wybierało samo środowisko sędziowskie. Był to organ o charakterze korporacyjnym, tymczasem zgodnie z zapisami konstytucji miał czuwać nad niezawisłością sędziów i niezależnością sądów - stwierdził poseł Lipiec.

Posłowie przyjęli też poprawkę, która zakłada, że kandydatów do KRS, oprócz grupy dwóch tysięcy obywateli i 25 sędziów. może też zgłaszać grupa 25 prokuratorów, radców prawnych, adwokatów lub notariuszy

Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła także prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym.

- Rozpatrywany był między innymi zapis dotyczący skargi nadzwyczajnej - dodaje poseł Krzysztof Lipiec.

- To zmiana oczekiwana przez ludzi. Umożliwi zaskarżenie prawomocnych wyroków sądów, podjętych z naruszeniem prawa - podkreślił poseł.

Komisja poparła między innymi zapis o odejściu sędziów na emeryturę w wieku 65 lat. Ich kadencje mogą jednak być przedłużone przez prezydenta. Gość Radia Kielce podkreślił, że posłowie PiS robią wszystko żeby reforma była skuteczna i wychodziła naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Drugie czytanie projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa odbędzie się w Sejmie 6 grudnia.  

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution