101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pustelnia Złotego Lasu Pomnikiem Historii?

Data publikacji: 01.12.2017 15:12
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

15.06.2017 Rytwiany. Pustelnia Złotego Lasu. Klasztor pokamedulski.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach jest kolejnym miejscem w regionie, które stara się o wpis na listę Pomników Historii. Wniosek złożony do Narodowego Instytutu Dziedzictwa pozytywnie przeszedł weryfikację i znajduje się na liście rezerwowej – informuje ks. Andrzej Rusak, diecezjalny konserwator zabytków w Sandomierzu.

Dodał, że te starania poparł biskup Krzysztof Nitkiewicz, a sprawy są bardzo zaawansowane.

- Warto zauważyć i docenić ten obiekt z niezwykłą historią, obecnością kamedułów i ich rolą w kształtowaniu dziedzictwa duchowego i kulturowego. Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, to także wątki patriotyczne związane z obecnością rodu Czartoryskich i Radziwiłłów, tam rozstrzygało się wiele losów naszej ojczyzny - dodał  ks. Andrzej Rusak.

W Rytwianach znajduje się m. in. XVII-wieczny kościół pokamedulski z bogatym wyposażeniem i ciekawymi dziełami sztuki. Wnętrze świątyni wymaga remontu. Dzięki wpisowi na listę Pomników Historii, łatwiejsze byłoby zdobywanie pieniędzy na ten cel z dotacji ministerstwa kultury.

W ostatnich latach w Rytwianach powstało centrum kontemplacyjno-relaksacyjne z bazą noclegową, restauracją, galerią pokamedulską i odtworzonym ogrodem. W tym roku obchodzony jest jubileusz 400-lecia założenia Pustelni Złotego Lasu.

Obecnie z naszego regionu na liście pomników historii jest sandomierska starówka, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Krzemionki Opatowskie, Opactwo Cysterskie w Wąchocku oraz Klasztor wraz z Bazyliką na Świętym Krzyżu.

Wpis na tę prestiżową listę dokonywany jest na podstawie rozporządzenia Prezydenta RP. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution