101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Jak pomóc rodzinom osób niepełnosprawnym? Forum w Sandomierzu

Data publikacji: 01.12.2017 18:11
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Forum "Jesteśmy dla Was"
Sandomierz. 01.12.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

"Jesteśmy dla Was" - pod takim hasłem w Sandomierzu zorganizowano dzisiaj forum, którego celem było przedstawienie możliwości wspierania rodzin osób niepełnosprawnych. W hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji swoje stoiska miało kilkanaście instytucji, organizacji, stowarzyszeń, ośrodków rehabilitacyjno-wychowawczych oraz szkół zajmujących się osobami niepełnosprawnymi.

Agnieszka Zelik z Ośrodka Pomocy Społecznej, który był organizatorem forum powiedziała, że główną ideą było zgromadzenie w jednym miejscu, jak największej liczby takich podmiotów. Ma to szczególne znaczenie dla rodziców, którzy w momencie, gdy urodzi się im niepełnosprawne dziecko są tym tak bardzo zaskoczeni, że nie wiedzą, gdzie powinni się udać, aby znaleźć pomoc i cenne wskazówki, jak postępować.

Forum "Jesteśmy dla Was"Sandomierz. 01.12.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Rodzice uczestniczący w spotkaniu zwracali uwagę na jeszcze jeden duży problem, czyli brak tolerancji dla niepełnosprawnych dzieci, co przejawia się m. in. wnikliwym przyglądaniem się i złośliwymi komentarzami. Magdalena Wolanin, mama 15-letniej Julki z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem powiedziała, że wychodząc na ulicę ze swoją córką nigdy nie czuje się w pełni komfortowo. Inaczej jest w większych miastach, gdzie nie spotkała się z przykrymi sytuacjami.

Forum "Jesteśmy dla Was"Sandomierz. 01.12.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dominika Garboś, mama kilkuletniego autystycznego chłopca powiedziała, że ludzie bardzo nieprzyjaźnie reagują na zachowania autystyczne, które odbiegają od norm, do jakich jesteśmy przystosowani i wzbudzają ich ciekawość. Bywają sytuacje, że próbują karcić dziecko za sposób zachowania, wygłaszają porady, źle odnoszą się też do rodziców, ale - zdaniem naszej rozmówczyni - powoli to się zmienia na lepsze.

Podczas forum mówiono także o tym, jakie korzyści dla ludzi zdrowych daje kontakt z niepełnosprawnymi. Justyna Piórkowska z Fundacji La Zebra prowadzącej Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzcinie stwierdziła, że osoby niepełnosprawne, z którymi przebywa na co dzień, nauczyły ją cierpliwości, szacunku do drugiego człowieka i nawiązywania pozytywnych relacji.
Forum pod hasłem "Jesteśmy dla Was" zorganizowano po raz pierwszy.

Forum "Jesteśmy dla Was"Sandomierz. 01.12.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution