101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Historia rodziny Łubieńskich. Rodu, który miał duży wpływ na dzieje Ostrowca

Data publikacji: 02.12.2017 08:57
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

hr. Henryk Łubieński
02.12.2017 / Fot. archiwum PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim

Kim byli hrabiowie Łubieńscy i jaki ślad odcisnęli w historii Ostrowca można było się dowiedzieć podczas sesji naukowej zorganizowanej przez oddział PTTK im. Radwana. Spotkania z cyklu "Wielkie postacie Ziemi Ostrowieckiej” organizowane są od 2008 roku, ich bohaterami był artyści, lekarze, czy regionaliści zasłużeni dla miasta.

W tym roku organizatorzy wyłamali się z konwencji i spotkanie poświęcili wielkiemu rodowi. To właśnie Łubieńskim zawdzięcza się ufundowanie dwóch dużych zakładów fabryki wraz z przedsiębiorstwem na Klimkiewiczowie oraz cukrowni w Częstocicach.

Miało to miejsce w latach trzydziestych dziewiętnastego wieku. Obydwa zakłady w decydujący sposób przyczyniły się do rozwoju miasta, choć w granicach administracyjnych Ostrowca znalazły się dopiero w XX wieku.

Waldemar Brociek zaznaczał, że Łubieńscy mieli wielki wkład w stworzenie podwalin współczesnego miasta. I cukrownia i zakłady hutnicze dawały mieszkańcom możliwość pozyskania mieszkania, wykształcenia dzieci, czy opieki medycznej.

Jak powiedział Waldemar Brociek, gdyby nie pomysł stworzenia w Ostrowcu ośrodka przemysłowego, miasto pozostałoby na poziomie kilkutysięcznej miejscowości. Stąd pomysł na uczczenie pamięci hrabiów Łubieńskich tablicą pamiątkową. Mogłaby być umieszczona na planowanej w okolicach dawnego zakład Izbie Pamięci.

Poza wykładami sesja obejmowała także prezentację zdjęć z terenu Klimkiewiczowa i Częstocic. Ta część wzbudziła największe zainteresowanie słuchaczy, którzy przywoływali wspomnienia związane z prezentowanymi miejscami, podawali przykłady zmian w architekturze. Kolejna sesja poświęcona będzie 155. rocznicy powstania styczniowego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution