101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Spacerując po Ostrowcu, można było poznać historię miasta

Data publikacji: 02.12.2017 16:29
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kolegiata pod wezwaniem Świętego Michała
Ostrowiec Św.. 02.12.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Mieszkańcy Ostrowca poznawali w sobotę kolejne zabytki miasta. Po raz drugi turystyczny spacer prowadziła przewodniczka Jolanta Wiśniewska z Punktu Informacji Turystycznej przy Miejskim Centrum Kultury.

Spotkania mają na celu poznanie wielu tajemnic związanych z miastem. Można było m. in. poznać pochodzenie nazwy Ostrowca. Jedna z legend mówi, że tereny przy Kamiennej były błotniste. Aby je przebyć trzeba było jechać bardzo szybko, a w starosłowiańskim szybko to znaczy ostro.

Inna hipoteza mówi, że obecne wzgórze kościelne było kiedy wyspą. - Koryto rzeki miało wówczas inny tor. Słowo ostrów oznaczało wyspę. Zresztą w okolicach miasta jest kilka miejscowości o nazwach takich jak Ostrów, czy Ostrówek. Najbardziej prawdopodobna jest jednak wersja, która nazwę miasta łączy z nazwiskiem założyciela księcia Ostrogskiego, tym bardziej, że półksiężyc i gwiazda z herbu Ostrogskich znajduje się w herbie Ostrowca - informuje Jolanta Wiśniewska.

- Ciekawa jest też historia określenia miasta. Początkowo używano nazwy Ostrowiec nad Kamienną albo Ostrowiec Kielecki. W 1937 roku wprowadzono nazwę Ostrowiec Świętokrzyski, która odnosi się do położenia miasta blisko Gór Świętokrzyskich - dodaje.

Sobotni spacer obejmował centrum miasta. Można było poznać historię najstarszego zajazdu pocztowego w mieście albo obejrzeć najstarszy blok. Jest już stała grupa uczestników, to harcerze i zuchy. Dołączają także inni mieszkańcy miasta. Zenon Dudajek o spotkaniu dowiedział się słuchając Radia Kielce. Choć w Ostrowcu mieszka już od wielu lat, wciąż z zainteresowaniem poznaje jego zabytki.

Za miesiąc trasa poprowadzi śladami powstania styczniowego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution