101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Prezydent namawia marszałka do wprowadzenia uchwały antysmogowej

Data publikacji: 02.12.2017 16:35
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

27.01.2017 Kielce. Widok na miasto. Powietrze. Smog.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zwrócił się z prośbą do marszałka województwa Adama Jarubasa o podjecie działań związanych z poprawą jakości powietrza. Prezydent proponuje podjęcie przez sejmik, wzorem innych województw uchwały antysmogowej zakazującej m. in. stosowania węgla słabej jakości.

Wojciech Lubawski stwierdził, że w sytuacji gdy w innych województwach taki zakaz został wprowadzony istnieje obawa, że ten gorszy opał trafi do regionów, w których takie uchwały nie obowiązują. W tym m. in. do naszego województwa.

Prezydent zaznaczył, że węgiel gorszej jakości ma również słabszą wydajność energetyczną. Ponadto stosowanie tego paliwa odbija się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego ma nadzieje, że marszałek przychyli się do tej prośby i podejmie stosowne działania.

Andrzej Pruś, wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego uważa, że propozycja jest godna rozważenia. Tym bardziej, że zjawisko smogu jest sprawą poważną również w Kielcach i regionie. Uważa jednak, że sama uchwała problemu nie rozwiąże. Handlujący gorszym węglem będą nadal to robić. Dlatego należy zaangażować również służby państwowe, z Inspekcją Ochrony Środowiska i Inspekcji Handlowej przede wszystkim, aby kontrolować sprzedaż gorszego węgla. Jeżeli sejmik będzie się zajmował propozycją prezydenta Kielc, to radni Prawa i Sprawiedliwości na pewno się nad nią pochylą - zaznaczył Andrzej Pruś.

Dodał jednak, że trzeba podejść do tego tematu z ostrożnością, ponieważ w całej Europie, poza Niemcami zaczyna funkcjonować lobby antywęglowe. Dotyczy to głównie Polski. Dlatego trzeba spojrzeć na problem szerzej, żeby wprowadzone zakazy nie doprowadziły do poważniejszych problemów związanych z gospodarką i funkcjonowaniem kopalń.

Na pewno, gdy propozycja takiej uchwały się pojawi radni postarają się wypracować jak najlepsze stanowisko. Uchwały antysmogowe podjęły już m. in. samorządy województw małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution