101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Górnicy świętowali na Karczówce

Data publikacji: 03.12.2017 17:01
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Barbórka w kościele p.w. św. Karola Boromeusza na Karczówce
Kielce. 03.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Uroczysta msza barbórkowa w intencji kieleckich górników i ich rodzin odbyła się na Karczówce. Wzięli w niej udział przedstawiciele Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych. Wzgórze było również celem rajdu barbórkowego.

Uczestnik uroczystości Janusz Stefański, emerytowany pracownik ŚKSM, powiedział, że obecność na Karczówce przy figurze św. Barbary, to już tradycja.

- Każdego roku na organizowane przez Stowarzyszenie Genius Loci „Karczówka” uroczystości przychodzą górnicy w galowych mundurach. Kultywują w ten sposób wieloletnią tradycję - dodał.

Na Karczówkę około południa dotarło też prawie 40 uczestników rajdu zorganizowanego przez Klub Turystyki Pieszej PTKK „Przygoda”. Pokonali oni 10-kilometrową trasę z Białogonu przez Dobromyśl, Górę Jankową, Górę Machnowice na Karczówkę.

Urszula Łukaszyk powiedziała, że od kilku lat miłośnicy pieszych wędrówek w ten sposób obchodzą Barbórkę. W tym roku trasa był dość trudna, bo w zimowych warunkach, ale wysiłek rekompensowały piękne widoki Kielecczyzny przykrytej śniegiem.

Przypomnijmy, świątynia na Karczówce od ponad trzech wieków była miejscem modlitwy górników związanych z Kielcami i okolicznymi kopalniami. W klasztorze ojców Pallotynów znajduje się unikatowy w Polsce, wykonany z jednolitej bryły ołowiu posąg św. Barbary.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution