101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rodzinna premiera filmu „Tarzan - ułan z Zawichostu”

Data publikacji: 03.12.2017 20:10
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

WDK w Kielcach. Wystawa fotosów filmu „Tarzan - ułan z Zawichostu”
Fot. Facebook

Premiera filmu „Tarzan - ułan z Zawichostu” odbyła się dziś w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Fabularyzowany dokument ukazuje postać Tomasza Wójcika „Tarzana”, który był dowódcą oddziału kawalerii Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Zasłynął zorganizowaną 26 sierpnia 1943 roku zasadzką na generała Kurta Rennera, w której niemiecki dowódca zginął.

Film wyprodukowała Fundacja "Odzyskajmy Naszą Historię" wraz ze stowarzyszeniem "Ostrowieccy Patrioci". Reżyserem obrazu jest Sławomir Mazur. Na premierze był obecny senator Krzysztof Słoń. Parlamentarzysta podkreślił w rozmowie z Radiem Kielce, że Tomasz Wójcik jest kolejnym spośród żołnierzy, którzy byli ukształtowani w dwudziestoleciu międzywojennym i całe swoje życie i wszystkie umiejętności poświęcili później dla ratowania ojczyzny.

- Bezkompromisowo walczył z Niemcami, zapisał się w historii, ale również w sercach i umysłach ludzi - dodał senator.

Film obejrzeli również członkowie rodziny Tomasza Wójcika, wśród nich wnuczka jego siostry Beata Ulbin. Była ona inicjatorką odszukania grobu żołnierza. Na początku szukała w Chicago, lecz bezskutecznie. Dopiero później, po konsultacjach z rodziną, znalazła miejsce złożenia ciała na cmentarzu w okolicach Detroit.

- Kiedy odnaleźliśmy grób, okazało się, że nie ma on żadnej tablicy, jedynie numer 977. Rodzina postanowiła więc, aby taką tablicę z informacją o nim w tym miejscu zamieścić - dodała.

Podczas premiery filmu wręczono po raz pierwszy Statuetkę Proporzec Pamięci, która jest nową inicjatywą Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię. Jej pomysłodawcy podkreślili, że nie jest to jednorazowa inicjatywa, chcą tym wyróżnieniem nagradzać wybitne osobistości, które przyczyniły się do odkłamywania polskiej historii.

Proporzec Pamięci trafił do sędziego Andrzeja Jankowskiego, byłego szefa kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, a także laureata wyróżnienia „Świadek historii”, którą otrzymał za długoletnią pracę w Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.

Kolejny seans filmu „Tarzan - ułan z Zawichostu” zaplanowany jest na 16 grudnia w Ostrowcu Świętokrzyskim. 15 grudnia przypadnie 109. rocznica urodzin Tomasza Wójcika.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution