101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Marszałek na pomnikach

Data publikacji: 03.12.2017 21:31
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wystawa „Piłsudski na pomnikach II Rzeczypospolitej”
Ostrowiec Świętokrzyski. 03.12.2017 / Fot. Radio Kielce

W Pałacu Wielopolskich w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarto wystawę „Piłsudski na pomnikach II Rzeczpospolitej”, która prezentuje sposoby przedstawiania postaci Marszałka na terenach przedwojennej Polski.

W większości ekspozycja pochodzi z zasobów Muzeum Historii Kielc. Jednak kustosz wystawy, Marek Wójcicki, zaznaczył, że została ona wzbogacona o akcent ostrowiecki. Okazją do zorganizowania wystawy stała się, przypadająca w tym roku, 150. rocznica urodzin Marszałka.

Najcenniejszym eksponatem jest płaskorzeźba z pierwszego pomnika Józefa Piłsudskiego, jaki został ustawiony w Ostrowcu w 1932 roku. Usytuowany był w Parku Miejskim. Już sama data, przypadająca na trzy lata przed śmiercią Marszałka, świadczy o unikatowym charakterze rzeźby. Większość znanych przedstawień powstało już po 1935 roku.

Znamienna jest też powojenna historia płaskorzeźby umieszczonej na obelisku w Ostrowcu. Nie został on rozebrany podczas II wojny światowej, Ostrowiec wchodził wówczas w skład Generalnego Gubernatorstwa, a Niemcy na tym terenie nie zacierali śladów przedwojennej historii związanej z Marszałkiem i Legionami. Dopiero w 1949 roku, pod pretekstem rozbudowy wodociągu miejskiego, władze komunistyczne zdecydowały o rozebraniu pomnika. Płaskorzeźba przedstawiająca popiersie Piłsudskiego była przez lata ukrywana, później od złomiarza odkupił ją dyrektor Muzeum Miasta Tarnobrzega Adam Wójcik. Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku postanowiono odbudować pomnik Marszałka, rzeźbiarz Gustaw Hadyna przygotował dwie kopie popiersia. Jedna jest umieszczona na obecnym pomniku Piłsudskiego w Parku Miejskim, druga znajduje się w Tarnobrzegu. Oryginał przechowuje Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu.

Wystawę, obejmującą zdjęcia pokazujące przedwojenne pomniki poświęcone Piłsudskiemu i oryginalną płaskorzeźbę z pomnika ostrowieckiego, będzie można oglądać do końca stycznia przyszłego roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution