101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kto i kiedy musi odśnieżyć chodnik?

Data publikacji: 04.12.2017 06:23
Autor: Stanisław Blinstrub / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Trudne warunki drogowe. Odśnieżanie chodników
30.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zima dopiero się rozkręca, ale już się zdarza, że zarządcy nieruchomości zapominają o odśnieżaniu chodników. Przypominamy, że to właściciele posesji mają obowiązek dbania o czystość i porządek przed budynkami. Dotyczy to szkół, urzędów, szpitali, bloków i domów jednorodzinnych.

Jak wyjaśnia Jarosław Skrzydło rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach - prawo precyzyjnie określa, kto ma usuwać śnieg z miejsc spacerowych. Chodniki przylegające bezpośrednio do nieruchomości odśnieża właściciel. Jeśli jednak chodnik oddzielony jest pasem zieleni od posesji za odśnieżanie odpowiada miasto. Wykaz chodników oczyszczanych przez służby miejskie dostępny jest na stronie internetowej MZD.

Władysław Kozieł komendant Straży Miejskiej w Kielcach przypomina, że sprawa odśnieżania ustalona jest w Regulaminie Utrzymania Czystości na terenie miasta. Nakazuje się w nim uprzątnięcie śniegu przez zarządców nieruchomości bezpośrednio po ustaniu opadów. Komendant informuje również, że nie można śniegu spychać na ulice. Należy go gromadzić tuż przy krawędzi jezdni, ale w taki sposób, by nie utrudniał ruchu pieszych i pojazdów. Natomiast pryzmy jest zobowiązany usuwać Miejski Zarząd Dróg.

Za pozostawienie zaśnieżonego chodnika grozi mandat w wysokości 100 złotych. Jeśli dojdzie do wypadku, np. złamania nogi przez przechodnia na nieodśnieżonym czy oblodzonym chodniku, odpowiedzialność za to ponosi właściciel posesji. W takiej sytuacji poszkodowany może domagać się odszkodowania, zażądać zwrotu kosztów leczenia, a nawet renty w razie utraty zdrowia lub kalectwa.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution