101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Napiszą list, żeby pomóc odzyskać odebrane życie

Data publikacji: 04.12.2017 09:09
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Maraton Pisania Listów dla Amnesty International. Akcja organizowana była w środę, 11 grudnia, w Gimnazjum nr 7
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Maraton Pisania Listów odbędzie się dziś w Szkole Podstawowej nr 39 w Kielcach. Uczniowie będą pisać listy w obronie "więźniów sumienia" z całego świata, przetrzymywanych za walkę o prawa człowieka oraz w obronie osób i społeczności, wobec których prawo jest łamane. Spośród 11 przypadków, zaproponowanych w tym roku przez Amnesty International młodzież wybrała trzy, o które będzie listownie się upominać.

Pierwszym jest Mahadine, cyberaktywista z Czadu, uwięziony za opublikowanie na Facebooku filmów krytykujących rząd jego kraju. Był bity i torturowany. Grozi mu dożywocie. Mahadine pilnie potrzebuje pomocy medycznej, jest chory na gruźlicę, którą zaraził się w więzieniu.

„Dziesiątka ze Stambułu”- to 10 osób, które poświęciły swoje życie w obronie praw człowieka, a dziś wyrażając poglądy odmienne niż rząd Turcji same znalazły się w niebezpieczeństwie. Przeciwko nim i innym aktywistom toczy się śledztwo o przestępstwa terrorystyczne, co jest próbą stłumienia ich działań.

Listy pisane będą także w obronie Ruchu Niepodległości Rdzennej Ludności MILPAH w Hondurasie. Członkowie ruchu walczą o prawo do własnej ziemi, zagrożonej rozwojem górnictwa i innymi niszczycielskimi projektami. Grożono im śmiercią i przemocą tylko dlatego, że chronią swoje środowisko.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku około 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i jest największym w Polsce wydarzeniem angażującym tak dużą liczbę ludzi w tę obronę.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution