101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Samorządy będą miały wyższe wpływy z resortu do swoich budżetów

Data publikacji: 04.12.2017 10:51
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Maria Zuba, poseł PiS
04.12.2017 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Prognozy Ministerstwa Finansów wskazują, że w przyszłym roku więcej pieniędzy zostanie ściągnięte z tytułu podatków PIT oraz CIT. Oznacza to, że samorządy będą miały wyższe wpływy z resortu do swoich budżetów - powiedziała na naszej antenie poseł Maria Zuba, członek sejmowej komisji finansów publicznych. Parlamentarzystka PiS dodała, że wszystkie samorządy, które dostrzegały, że dochody z PIT-u są bardzo istotne dla ich lokalnej kasy, zawsze dbały o miejsca pracy i tym samym tworzyły dogodne warunki życia dla mieszkańców.

- Obywatel danego miasta, tak naprawdę na to miasto pracuje, nie tylko poprzez podatek płacony bezpośrednio, ale także poprzez PIT, a w przypadku osoby prawnej również poprzez CIT - dodała posłanka.

Maria Zuba stwierdziła, że trend wzrostowy był zauważony już w 2016 roku i w przyszłym będzie jeszcze wyższy.

- Te pieniądze, które trafiają do samorządów są wykorzystywane na inwestycje i mogą być wkładem własnym w ich finansowaniu. Przez osiem lat rządów PO-PSL samorządy dostawały dodatkowe zadania, ale nie otrzymywały dodatkowych pieniędzy. Upominały się o 8 miliardów złotych od poprzedniej ekipy rządzącej. Rząd Prawa i Sprawiedliwości czyni starania, by skutecznie ściągnąć podatki i przekazać część wpływów gminom i powiatom - powiedziała parlamentarzystka.

Fakt, że do budżetu państwa wpłynie więcej pieniędzy świadczy o większej skuteczności w ściągalności podatków zarówno od osób fizycznych, jak i firm, ale też o tym, że Polacy więcej zarabiają - stwierdziła Maria Zuba. Dodała, że wpływ na to ma także malejące bezrobocie, nowe inwestycje, oraz zwiększenie pensji minimalnej. Zdaniem posłanki - istotne jest również podwyższenie wieku emerytalnego.

- Te osoby, które były zarejestrowane w urzędach pracy, jako bezrobotne, w momencie, kiedy osiągnęły wiek emerytalny otrzymują stałe świadczenie i są płatnikami PIT-u - wyjaśniła parlamentarzystka.

Odpowiadając na pytanie, czy prognozy resortu finansów, dotyczące podatku CIT w naszym regionie mogą być nieco "na wyrost", ponieważ w ostatnich latach część przedsiębiorców opuściła Świętokrzyskie, posłanka przyznała, że ta sytuacja jest dość trudna. Zaznaczyła jednocześnie, że rolą samorządów i rządu jest tworzenie dla firm takich warunków, by mogły się rozwijać.

Maria Zuba przypomniała, że nasze województwo jest wśród tych regionów, które słabo wykorzystują środki unijne. Dodała, że pewne dysproporcje zauważalne są także pomiędzy różnymi miastami naszego województwa. Kielce w tym zestawieniu są na dobrej pozycji, ale w innych gminach poziom ściągalności podatków od firm jest bardzo niewielki.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution