101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rekolekcje Chanukowo-Adwentowe

Data publikacji: 04.12.2017 12:42
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

Kościół Akademicki im. Jana Pawła II w Kielcach
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Już po raz drugi w Kielcach odbędą się Rekolekcje Chanukowo-Adwentowe. Organizuje je Stowarzyszenie im. Jana Karskiego oraz Centrum Duszpasterskie. Spotkania odbędą się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu i w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II.

 - Żydowskie święto Chanuki i chrześcijańskie Boże Narodzenie mają wiele więcej wspólnego ze sobą, niż to się na ogół uważa. Dlatego już po raz drugi chcemy zaprosić kielczan do uczestnictwa w niezwykłych, dwudniowych rekolekcjach, prowadzonych wspólnie przez rabina i katolickiego księdza. Takie wydarzenie to dobra okazja by doświadczyć, że o wiele więcej nas łączy, niż dzieli. Dlatego skoncentrujemy się podczas tych rekolekcji na naszym stosunku do bliźniego - mówi Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Rekolekcje wygłoszą wspólnie rabin Stanisław Wojciechowicz z warszawskiej synagogi postępowej Ec Chaim i ksiądz Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych, rektor kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i Alberta Chmielowskiego w Warszawie. 

Dziś o godz. 18.00, wygłoszą oni wspólną konferencję w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7, natomiast jutro, 5 grudnia o godz. 19.30, będą przewodzić nabożeństwu biblijnemu w Kościele Akademickim pw. Św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej 54, podczas którego wygłoszą również wspólne słowo.

Święto Chanuki jest obchodzone przez Żydów przez osiem dni - na pamiątkę cudu, który wydarzył się podczas powstania narodowego opisanego w Księgach Machabejskich. Wspominając ogień, który płonął przez osiem dni w lampie pozbawionej oliwy, w żydowskich domach w kolejne dni zapala się o jedną świecę więcej na ośmioramiennym świeczniku. W tym roku Chanuka rozpocznie się 13 grudnia i potrwa do 19 dnia tego miesiąca.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution