101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy regionu uczczą rocznicę urodzin Marszałka

Data publikacji: 04.12.2017 18:33
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Uroczystość odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Uroczystości związane ze 150. rocznicą urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się dziś w Kielcach i Sandomierzu.

W południe wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wspólnie z zastępcą prezydenta Kielc Andrzejem Sygutem, złożą kwiaty pod pomnikiem Marszałka na Placu Wolności. W uroczystości uczestniczyć będą także Polacy z Wilna i Winnicy, młodzież z VII L.O im. J. Piłsudskiego oraz grupy rekonstrukcyjne.

Zwieńczeniem obchodów będzie multimedialne widowisko w Kieleckim Centrum Kultury. Wieczorem, o godz. 19.00 rozpocznie się spektakl „Wódz”. Autorem scenariusza i reżyserem jest Leszek Kumański. Widowisko pokazuje najważniejsze chwile w życiu i działalności Marszałka, honorowego obywatela Kielc. W spektaklu wykorzystane zostaną także archiwalne materiały filmowe. Poza tym widzowie będą mieli okazje posłuchać pieśni legionowych i patriotycznych. W widowisku obok aktorów Teatru im. S. Żeromskiego wystąpią Chór Instytutu Edukacji Muzycznej UJK, Dominik Skrzyniarz, Piotr Restecki, Karol Gnat oraz żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Z kolei w Starachowicach uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 przed Pomnikiem Niepodległości na al. Konstytucji 3 Maja. Weźmie w nich udział poseł PiS, Krzysztof Lipiec.

Uroczystości patriotyczne upamiętniające 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się także w Sandomierzu. We wtorek o godzinie 12 przed ratuszem, w krótkiej inscenizacji historycznej, przedstawione zostanie spotkanie władz Sandomierza oraz mieszkańców z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. W programie jest powitanie Józefa Piłsudskiego przez  Burmistrza Miasta, odczytanie i wręczenie aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Następnie, w sali obrad Rady Miasta w Ratuszu, odbędzie się prelekcja Aleksandry Pawłowskiej-Mazur pt „Śladami Józefa Piłsudskiego  po Wileńszczyźnie”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution