101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Józef Piłsudski bez tajemnic. Widowisko "Wódz" zachwyciło publiczność

Data publikacji: 05.12.2017 10:34
Autor: Ryszard Koziej , Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Widowisko historyczne - „Wódz”
Kielce. 05.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Publiczność z dużym entuzjazmem przyjęła spektakl "Wódz", który został odegrany w Kieleckim Centrum Kultury. Przedstawienie było przypomnieniem postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego w 150. rocznicę jego urodzin. Zakończeniu widowiska towarzyszyły długie i głośne owacje na stojąco.

Widowisko teatralne było połączone z elementami mappingu, który polegał na operowaniu inscenizacją i światłem w taki sposób, by widz mógł odnieść wrażenie trójwymiarowości. W formie multimedialnej pokazano archiwalne nagrania z historii Polski oraz życia samego Marszałka.

Zainteresowanie spektaklem było bardzo duże, widownia wypełniła się po brzegi. Głośny aplauz wywoływały nawiązania do Kielc, między innymi sceny, w których Marszałek przemawiał do mieszkańców naszego miasta w 1926 roku. Uczestnicy po zakończonym spektaklu zgodnie twierdzili, że było to piękne, wzruszające i patriotyczne przedstawienie. Osoby, z którymi rozmawiał nasz reporter dodawały także, że podobne widowiska nawiązujące do najważniejszych postaci i wydarzeń z naszej historii powinny być przygotowywane częściej.

Zdaniem Leszka Bukowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej - spektakl był dobrze przygotowany pod względem historycznym. Reżyser położył nacisk na najważniejsze wydarzenia od roku 1914 do 1935 i politycznej działalności Marszałka.

- Pokazana rzeczywistość historyczna oraz wydarzenia, które zostały uwypuklone mają odniesienie do dnia dzisiejszego. Chodzi między innymi o tamtejsze spory polityczne. Powinniśmy patrzeć poprzez pryzmat tamtych wydarzeń, aby obecnie nie popełniać tych samych błędów - powiedział Leszek Bukowski.   

W widowisku zaprezentowali się aktorzy kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego i chór z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Koncepcję artystyczną i scenariusz opracował Leszek Kumański.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution