101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ostrowiec pamięta o Marszałku

Data publikacji: 05.12.2017 12:53
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Obchody 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego
Ostrowiec Świętokrzyski. 05.12.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Ostrowcu Świętokrzyskim dyrektorowie szkół ponadgimnazjalnych wraz z uczniami oraz przedstawicielami starostwa powiatowego złożyli kwiaty i znicze przed pomnikiem wzniesionym na cześć Józefa Piłsudskiego.

Monument pochodzący z 1932 roku należy do nielicznych w Polsce, zbudowany jeszcze za życia Marszałka. Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda mówi, że każdy samorząd w Polsce powinien pamiętać o dacie urodzin Józefa Piłsudskiego, która nierozerwalnie wiąże się z 11 listopada.

- Dzięki pokazywaniu życia wielkich patriotów, uczestniczeniu w uroczystościach związanych z ich życiem, możemy zaszczepiać w naszych młodych pokoleniach  polskość,  pokazywać co to jest patriotyzm, co to jest oddane dobru nadrzędnemu jaki jest nasza Ojczyzna - dodał starosta.

Dariusz Kaszuba, dyrektor Liceum imienia Stanisława Staszica, a także historyk, uważa, że Józef Piłsudski to postać, która powinna być ważna dla każdego Polaka. Mimo że nie miał bezpośrednich związków z Ostrowcem Świętokrzyskim to warto przypomnieć, że Marszałek bywał w okolicach Ożarowa, stoczył również bitwę pod Tarłowem.

- Marszałek bywał w Jakubowicach, koło Ożarowa. Miały tam miejsce pierwsze awanse legionowe, wręczenia odznak za długoletnią służbę czy honorowych odznak legionowych. W 1915 roku Piłsudski  dowodził I Brygadą Legionów Polskich w zwycięskiej bitwie z oddziałami rosyjskimi w Wólce Tarłowskiej pod Tarłowem. Uczniowie uczestniczący w tym wydarzeniu podkreślali, że to dobra lekcja historii. Ich obecność to także  przejaw patriotyzmu i pokazanie że  marszałek jest jedną z najwybitniejszych polskich postaci historycznych - dodaje Dariusz Kaszuba.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution